PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to rzekomo nowy sposób „odkładania środków finansowych na emeryturę” należy pamiętać, że pensja jest przez to mniejsza. Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do programu, mogą oni jednak w dowolnym momencie zrezygnować. 2023 rok będzie pierwszym, w którym możliwy będzie ponowny automatyczny zapis do PPK.
Do PPK dokładają zarówno pracodawcy, jak i Państwo. Pracodawca wpłaca kwotę w wysokości 1,5 proc. pensji pracownika, a Skarb Państwa co roku 240 zł. Jest też przewidziana premia na start w wysokości 250 zł. Pieniądze zbierane w ten sposób są inwestowane, a później dziedziczone.
Zapis do PPK jest obowiązkiem pracodawcy, zatrudniającego pracowników na okres powyżej 90 dni. Jest on automatyczny, dlatego pracownik nie musi wyrażać zgody czy wypełniać dodatkowych oświadczeń. Zazwyczaj następuje 10 dni po upływie 3 miesięcy od zatrudnienia (chyba że pracownik poinformuje pracodawcę, że nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem).
Osoby, które nie chcą odkładać pieniędzy w ten sposób, mogą zrezygnować z udziału w programie, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Muszą tym celu wypełnić i przekazać pracodawcy deklarację, której wzór został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Tego typu rezygnacja jest ważna przez cztery lata. Po upływie tego okresu należy złożyć ją ponownie (chyba, że pracownik zmieni zdanie i będzie chciał przystąpić do PPK).
Możliwy jest również powrót do odkładania pieniędzy z PPK. Wystarczy w dowolnym momencie złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.
Do końca lutego 2023 r. pracodawcy muszą poinformować wszystkich pracowników, którzy zrezygnowali z PPK, że od 1 kwietnia ponownie staną się uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli chcą tego uniknąć, muszą złożyć stosowne oświadczenie. Jeśli taki dokument nie zostanie dostarczony, z początkiem kwietnia rozpocznie się naliczanie wpłat.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.