Krajowa komenda policji zapowiedziała wzmożone kontrole drogowe na głównych drogach prowadzących do popularnych miejsc turystycznych. Policjanci skupią się na autokarach, samochodach i autobusach przewożących dzieci na ferie zimowe.
W piątek (13 stycznia) rozpoczął się wzmożony ruch na drogach całej Polski. To ostatni dzień przed zimowymi feriami, które wystartują w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Taki stan potrwa przez następne 45 dni w pozostałych województwach.
Podróż, niezależnie od wybranego środka transportu powinna być bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym policjanci ruchu drogowego będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku. Skoncentrują swoje działania zarówno na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy
– przekazało biuro prasowe Komendy Głównej Policji. Policja będzie przeprowadzać kontrole na głównych drogach dojazdowych do miejscowości turystycznych. Urzędnicy skupią się na testach trzeźwości, a kierowcy autokarów i autobusów turystycznych będą pod specjalnym nadzorem. Policja zapowiedziała kontrolę dokumentów i praw jazdy oraz stanu technicznego pojazdu.
W realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach zaangażowani będą także funkcjonariusze zespołów „SPEED”.
Policja drogowa przypomina wszystkim, że każdy rodzic ma prawo do kontroli. Wystarczy wątpliwość co do stanu technicznego pojazdu. Można to zrobić telefonicznie, ale z odpowiednim wyprzedzeniem.
W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów na terenie każdego województwa
– dodają przedstawiciele Komendy Głównej Policji. W czasie wzmożonych kontroli drogowych warto pamiętać o bezpieczeństwie, a także o nowym taryfikatorze mandatów, który wprowadził drastyczne podwyżki.
Najwyższy mandat karny, jaki można dostać to 2500 zł, ale od września obowiązuje recydywa, która przewiduje podwojenie stawki do 5000 zł. Za jedno wykroczenie można dostać maksymalnie 15 punktów karnych.