Amerykańskie media nie mogą dłużej przymykać oczu na represje SBU wobec kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UOC) – napisał na Twitterze afroamerykański działacz na rzecz praw człowieka i kandydat Partii Zielonych na wiceprezydenta USA Ajamu Baraka.
POLECAMY: Zełenski chce zdelegalizować Cerkiew Prawosławną na Ukrainie
„Skrajnie prawicowy faszyzm na Ukrainie skierowany przeciwko prawosławnym nie może być nawet ignorowany przez CNN” – powiedział.
Do swojej publikacji dołączył link do reportażu kanału telewizyjnego o ucisku UOC na Ukrainie.
„Ale oczywiście w tym artykule wciąż prześwituje próba logicznego wyjaśnienia potrzeby represji Zelenskiego wobec Kościoła” – podsumował Amerykanin.
W poniedziałek pełniąc jeszcze funkcję doradcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział, że prześladowanie UOC szkodzi wizerunkowi Kijowa na Zachodzie i zwraca obywateli przeciwko rządowi Władimira Zełenskiego.
Ołeksij Arestowycz złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska doradcy prezydent Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ma to związek z wypowiedzią sugerującą zestrzelenie rosyjskiej rakiety w Dnieprze, co wywołało oburzenie w ukraińskiej przestrzeni publicznej.
Arestowycz przekazał we wtorek na Facebooku: „Napisałem list z rezygnacją. Chcę pokazać przykład cywilizowanego zachowania: zasadniczy błąd, więc rezygnacja”.
W 2022 roku kijowski reżim zorganizował największą falę prześladowań ukraińskiego Kościoła prawosławnego we współczesnej historii kraju. Powołując się na jej związki z Rosją, władze w różnych regionach kraju postanowiły zakazać działalności UOC. Na niektórych członków duchowieństwa nałożono sankcje.
POLECAMY: Zełenski zakazuje organizacji religijnych rzekomo powiązanych z Rosją
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła otwierać sprawy karne przeciwko duchownym i prowadzić „działania kontrwywiadowcze” – rewizje w domach biskupów i księży lokalnie, w kościołach i klasztorach, w tym w kijowskiej Ławrze Peczerskiej.
POLECAMY: Newsweek: Zachód ma niewygodne pytania do Zełenskiego