Kwalifikacja wojskowa na ten rok (2023) zostanie ogłoszona 16 marca. Ministerstwo Obrony zdecydowało, że odbędzie się od 3 kwietnia do końca czerwca. Kto zostanie wcielony? Rząd zadecyduje, kto nadaje się do służby wojskowej, a kto może służyć jako rezerwista.
Kwalifikacja wojskowa 2023 – zegar tyka
Do wojska będzie rejestrować kandydatów 390 powiatowych komisji lekarskich. Będą “decydować o losie” około 30 osób dziennie.
“(…) z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji” – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Kto został powołany na ćwiczenia rezerwy i do jakiego wieku?
Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy od dnia, w którym skończą 18 lat, do końca roku kalendarzowego, gdy skończą 55 lat. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski albo oficerski – 63 lata.
Jak wynika z ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polski, w przypadku powszechnej mobilizacji albo wybuchu wojny praktycznie każdy obywatel Polski może zostać wezwany do służby.
Powołanie żołnierzy rezerwy – wniosek albo natychmiastowe stawiennictwo
Wojskowy komendant uzupełnień na wniosek żołnierza rezerwy udziela mu informacji o przewidywanym powołaniu go w danym roku kalendarzowym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Tej zasady nie stosuje się do żołnierzy rezerwy powoływanych na ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Co trzeba wiedzieć o powołaniu do wojska?
Od lutego rezerwiści w całym kraju dostają karty powołań na ćwiczenia. Te prowadzone będą od kwietnia, odbywać się będą w całym kraju i są obowiązkowe.
Decyzje administracyjną w sprawie powołania wydaje, odpowiedni dla danego terenu wojskowy komendant uzupełnień.
Wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i posiadają przydział mobilizacyjny.
Ile trwają ćwiczenia rezerwistów?
Zgodnie a art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, ćwiczenia mogą trwać od 2 do 30 dniu w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych. Dłuższe są ćwiczenia długotrwałe, które trwają do 90 dni.
Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych przez cały okres pozostawania żołnierzy w rezerwie w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, nie może przekroczyć 15 miesięcy
Ograniczenie to nie ma zastosowania do ćwiczeń wojskowych związanych z udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowaniu życia ludzkiego, a także ćwiczeń, na które powołanie nastąpiło w wyniku ochotniczego zgłoszenia się żołnierza rezerwy.
Żołnierzy rezerwy można zwolnić z ćwiczeń wojskowych po upływie czasu ich trwania określonego w karcie powołania. Żołnierzy rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa zwalnia się po upływie czasu niezbędnego do sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostki wojskowej, albo po ustaniu przyczyny ich powołania.
Kiedy można zwolnić żołnierza rezerwy z ćwiczeń
Żołnierza rezerwy zwalnia się z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie:
1. uznania go ze względu na stan zdrowia:
- za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
- za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
- za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
2. wystąpienia jednej z okoliczności, o których mowa w art. 58 ust. 3 i art. 100 ust. 2 ustawy lub § 9 ust. 2.
3. śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny żołnierza, jeżeli udzielenie urlopu okolicznościowego w tym przypadku jest niewystarczające lub niecelowe,
4. zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
Żołnierza rezerwy, który podczas odbywania ćwiczeń wojskowych przebywa na leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej, zwalnia się z tych ćwiczeń w ostatnim dniu, w którym upływa czas ich trwania. Żołnierza rezerwy zwalnia z ćwiczeń wojskowych, zarówno przed, jak i po ich odbyciu, dowódca jednostki wojskowej.
Jeden komentarz
Płaszczak w Dudę mnie pocałuj, jak ten całuje Zełeńskiemu.