Kwalifikacja wojskowa 2023 – terminy
Za organizację kwalifikacji wojskowych odpowiedzialni są wojewodowie wespół z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Obowiązek stawiennictwa obejmie w tym roku 230 tys. osób. Większość z nich to mężczyźni urodzeni w 2004 roku, ale nie tylko.
Kwalifikacja wojskowa w 2023 roku potrwa od 3 kwietnia do 30 czerwca.
Badanie podczas kwalifikacji obejmuje pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu i wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i – na żądanie komisji – wziąć udział w dodatkowych badaniach.
Młodych ludzi czeka również rozmowa z przedstawicielem WKU. Ten ostatni podejmuje decyzję o skierowaniu do odbywania czynnej służby wojskowej i wręcza książeczkę wojskową. Osoby, które przeszły kwalifikację, automatycznie po 14 dniach zostają przeniesione do rezerwy (za wyjątkiem tych z orzeczoną czasową niezdolnością do służby).
Te osoby dostaną wezwanie na kwalifikację wojskową 2023
Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2023 r. do powiatowych komisji lekarskich w 2023 roku będą musieli stawić się:
- ⇒ mężczyźni urodzeni w 2004 r.;
- ⇒ mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- ⇒ osoby, które w latach 2021 i 2022:
Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponownie poddanie badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu do kategorii zdolności: „A” „D” lub „E” ze wszystkimi konsekwencjami.
Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
⇒ kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe oraz naukę w szkołach policealnych na kierunkach:
- lekarskim,
- weterynaryjnym,
- pielęgniarskim,
- psychologicznym,
- analityki medycznej
- ratownictwa medycznego
- ⇒ osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.