Kwalifikacja wojskowa 2023 – terminy
Za organizację kwalifikacji wojskowych odpowiedzialni są wojewodowie wespół z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Obowiązek stawiennictwa obejmie w tym roku 230 tys. osób. Większość z nich to mężczyźni urodzeni w 2004 roku, ale nie tylko.
Kwalifikacja wojskowa w 2023 roku potrwa od 3 kwietnia do 30 czerwca.
Badanie podczas kwalifikacji obejmuje pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu i wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i – na żądanie komisji – wziąć udział w dodatkowych badaniach.
Młodych ludzi czeka również rozmowa z przedstawicielem WKU. Ten ostatni podejmuje decyzję o skierowaniu do odbywania czynnej służby wojskowej i wręcza książeczkę wojskową. Osoby, które przeszły kwalifikację, automatycznie po 14 dniach zostają przeniesione do rezerwy (za wyjątkiem tych z orzeczoną czasową niezdolnością do służby).
Mężczyzn urodzonych w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
Wojsko określa te osoby jako „roczniki starsze”.
Osoby z kategorią „B12 lub B24”
1. Osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności „B12 lub B24”) – jeżeli okres niezdolności upłynie przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2023 r., to ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim, powinno dać ostateczne orzeczenie o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, ”D” lub „E”.
2 Osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności „B12 lub B24”) – jeżeli okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2023 r., osoby te mogą się zgłosić przed komisje wojskowe.
Kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe oraz naukę w szkołach policealnych na kierunkach przydatnych armii
Według ustawy o obronie ojczyzny kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę, albo będące studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia.
Za ww. kwalifikacje, uznaje się wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.