Agencja Reutera podała, że WHO, które otrzymuje finansowanie od przemysłu farmaceutycznego, rozpoczęło dochodzenie w sprawie producentów leków na kaszel, które spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech różnych krajach. Celem dochodzenia jest ustalenie, czy istnieją powiązania między producentami a zanieczyszczeniami toksycznymi w tych lekach.
POLECAMY: Poseł Koperski zwolennik sanitarymu i dziabania w szpitalu. Dopadło go zapalenie mięśnia sercowego
WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do wytwórstwa leków związanych ze zgonami dzieci w 2022 roku, a także tego, czy firmy uzyskały je od tych samych dostawców – przekazało anonimowe źródło.
Według informacji z agencji Reutera, WHO rozważa również, czy powinna doradzać rodzinom na całym świecie, aby ponownie przemyślały stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO analizują, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są konieczne.
Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek rozpoczęto odnotowywać w lipcu 2022 roku w Gambii, a następnie do podobnych przypadków doszło w Indonezji i Uzbekistanie. WHO przekazała, że zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które przyjmowały dzieci, i które zawierały znaną toksynę; był to glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy wyprodukowali zanieczyszczone toksynami syropy na kaszel, które przyczyniły się do śmierci ponad 300 dzieci w trzech krajach.
Producentów tych produktów badana jest kwestia bezpieczeństwa i potrzeby ich stosowania dla dzieci, a WHO zastanawia się, czy zalecić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły ich stosowanie. Reuters nie ma dowodów na wykroczenia ze strony firm wskazanych przez WHO.
WHO rozszerzyła również swoje dochodzenie na cztery dodatkowe kraje, w których te same produkty mogły być sprzedawane: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. WHO wezwała rządy i przemysł farmaceutyczny do przeprowadzenia pilnych kontroli i poprawy regulacji, aby usunąć leki niespełniające normy. Rzeczniczka WHO Margaret Harris podkreśliła, że priorytetem organizacji jest zapobieganie śmierci dzieci w przyszłości.