W chwili gdy sojusz NATO szeroko naciska na swoich członków, aby zwiększyli gotowość i wydatki obronne, Dania planuje wprowadzić obowiązkowy pobór do wojska dla kobiet , aby znacznie zwiększyć liczebność narodowych sił zbrojnych.
Jakob Ellemann-Jensen, duński minister obrony i wicepremier, ogłosił zamiar wprowadzenia poboru kobiet do wojska w wywiadzie dla nadawcy TV2, a następnie Bloomberg relacjonował komentarze.
Podkreślił, że na obecnym poziomie duńskie siły obronne nie są w stanie naprawdę obronić Danii, dlatego naród musi wykorzystać więcej siły roboczej.
„Jeśli mamy być w stanie wzmocnić naszą obronę, musimy mieć podstawę, z której możemy ją wzmocnić. W firmach publicznych i prywatnych można chwytać pracowników z innych miejsc, ale nie można tego robić w obronie”, Ellemann – powiedział Jensen. „W przyszłości kobiety muszą być powoływane do służby wojskowej w taki sam sposób jak mężczyźni”.
Odpowiadając na pytanie, czy pobór do wojska powinien dotyczyć w równym stopniu obu płci, podkreślił, że „siły zbrojne odnoszą korzyści z przybywania większej liczby kobiet”.
Jak wskazuje Bloomberg , dyskusja i planowanie znaczących zmian ma miejsce, gdy Dania i inne kraje pogłębiają swoje bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy. W grudniu ten mały północnoeuropejski kraj przekazał Ukrainie 300 milionów koron duńskich, czyli równowartość 42,8 miliona dolarów , na pomoc wojskową , aw zeszłym tygodniu podarował 19 francuskich haubic artyleryjskich Caesar.
„Obecnie kobiety mogą dołączyć na zasadzie dobrowolności, podczas gdy mężczyźni na ogół są zobowiązani do służby, jeśli zostaną wezwani w ramach systemu loterii, w większości na okres czterech miesięcy”, Bloomberg szczegółowo opisuje istniejącą duńską politykę wojskową dotyczącą kobiet. Już teraz rośnie liczba rekrutujących się kobiet.
„Nowy środek ma poparcie kilku organizacji kobiecych i pojawia się, gdy Dania, podobnie jak reszta Europy, zapewnia coraz większe wsparcie Ukrainie w wojnie mającej na celu wyparcie Rosji z kraju” – dodaje raport.
Sąsiadująca Norwegia ma już pobór do wojska dla kobiet, będąc pierwszym członkiem NATO, który go wdrożył, a od 2021 r. 20% jej sił zbrojnych składało się z kobiet.