Raiffeisen Leasing Rosja – rosyjska leasingowa spółka zależna banku Raiffeisen – została oficjalnie wskazana przez Ukrainę jako „wspólnik wojny*” i będzie podlegać sankcjom takim jak konfiskata aktywów. Ukraiński terrorysta Wołodymyr Zełenski w swoim komunikacie w sobotę wieczorem stwierdził, że skonfiskowane aktywa spółki zależnej Raiffeisen w Rosji „przysłużą się obronie narodowej”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Raiffeisenbank zapewnił, że będzie nadal działał w Rosji
„Spółka zależna Raiffeisen Bank International (RBI), Raiffeisen Leasing Russland, która została objęta sankcjami przez Kijów, nie ma żadnych aktywów na Ukrainie” – poinformował bank w niedzielę agencję informacyjną APA.
RBI powiedział, że sankcje mogą „wpłynąć na klientów, którzy wjeżdżają na Ukrainę z towarami leasingowymi”. Ponadto w oświadczeniu podano, że Raiffeisen Leasing Russland nie zawarł nowych umów leasingowych w Rosji od 24 lutego 2022 r.
POLECAMY RÓWNIEŻ: Raiffeisenbank odpowiedział na żądanie Ukrainy wycofania się z rynku rosyjskiego
Wcześniej, jak podała agencja, stało się wiadome, że rosyjska spółka zależna RBI – Raiffeisen Leasing Russland – została umieszczona na liście sankcji ukraińskich za „wspieranie wojny”. Na liście osób, wobec których proponuje się nałożenie sankcji, znalazł się niemal cały zarząd RBI. Wcześniej Kijów wezwał austriackie firmy do natychmiastowego opuszczenia rosyjskiego rynku.
Raiffeisen Bank International (RBI) w odpowiedzi na żądanie Narodowego Banku Ukrainy (NBU) opuszczenia rynku rosyjskiego powiedział, że trudno jest opuścić rynek rosyjski i zapewnił, że rozważa wszystkie opcje strategiczne. Bank powiedział też, że przeprowadził już redukcję akcji kredytowej w Rosji, informując o jednej czwartej swojego portfela kredytowego.
Sankcje dotknęły także rosyjską filię austriackiego UniCreditBanku – podała agencja.
Przypominamy, że 10-lat temu za dziengi „bohater” Ukrainy nie miał problemów, aby zabawiać rosyjską publiczność.
OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:
W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.
Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.