Świadectwo charakterystyki energetycznej może sporządzić osoba wpisana do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonego przez właściwego ministra z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Wykaz ten dostępny jest na stronie internetowej https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/.
POLECAMY: Świadectwa energetyczne – wkrótce zmiana przepisów
Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się na podstawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku określonej w odpowiednim rozporządzeniu, a sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej, uwzględnia się parametry techniczne konstrukcji i instalacji budynku oraz parametry techniczne źródła ciepła zasilającego budynek lub część budynku.
Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera:
- dane identyfikacyjne budynku lub części budynku;
- charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;
- zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;
- oświadczenie osoby, która sporządziła świadectwo charakterystyki energetycznej, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Jest ono składane się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Ważne: Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się z wykorzystaniem wspomnianego wcześniej systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków (świadectwa charakterystyki energetycznej są zapisywane automatycznie po ich wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, przez osobę, która je sporządziła).
Dodatkowo, w powyższym rejestrze znajduje się wykaz świadectw charakterystyki energetycznej, który zawiera:
- numer świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku;
- adres budynku lub części budynku;
- datę wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku;
- termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku;
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową budynku lub części budynku;
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową budynku lub części budynku;
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną budynku lub części budynku;
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową;
- jednostkową wielkość emisji CO2.
Ważne: Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia, przy czym traci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.
Uwaga na przepis przejściowy! Świadectwa charakterystyki energetycznej przekazane przed 28 kwietnia 2023 r. zachowują ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 497 ze zm.)
- ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2022 r., poz. 2206)
- rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. poz. 376 ze zm.)