Ze śledztwa dziennikarskiego portalu Onet wynika, że Adam Pabiś, który jako ekspert ds. medycyny występował w „Pytaniu na Śniadanie” TVP i radiu TOK FM, podszywał się pod specjalistę w dziedzinie medycyny, a jego występy w mediach były oszustwem. To budzi poważne wątpliwości dotyczące jego kwalifikacji i kompetencji, a także wartości informacji przekazywanych przez niego widzom i słuchaczom. Nomen omen jak w przypadku słynnego „eksperta” dr Pawła Grzesiowskiego. W tym przypadku media głównego nurtu przedstawiały posiadającego wyłącznie specjalizację II stopnia z zakresu pediatrii jako immunologa.
Adam Pabiś, który podawał się za audiologa, nie posiada wykształcenia medycznego, co zostało ustalone przez dziennikarzy Onetu. Mimo tego, był on często zapraszany jako ekspert medyczny do programów telewizyjnych i radiowych, przez zarówno stacje rządowe, jak i opozycyjne.
Tak, dziennikarze Onetu udowodnili, że Adam Pabiś jest oszustem, który nie tylko nie ukończył wymienionej amerykańskiej uczelni, ale także nie ma uprawnień do używania tytułu doktora.
„Ekspert” TVP i TOK FM miał też oferować swoje usługi przez Internet, twierdząc, że prowadzi własny gabinet. Oto kilka komentarzy klientów, do których dotarli Baczyński i Schwertner:
„Pabiś sprzedał mi za 7 tys. zł aparaty słuchowe, które warte są u innych audiologów około 3-4 tys. Cała procedura leczenia miała polegać na tym, że spotykamy się raz na trzy tygodnie, aby wyregulować odpowiednią częstotliwość w tych aparatach” – relacjonuje jedna z osób.
„W tym celu Pabiś umawiał się w ze mną w jakimś punkcie, do którego trzeba było dojechać, a na miejscu najczęściej okazywało się, że go nie ma. Potem wymyślał różne bajki: a to mu prawo jazdy zabrali, a to stał w korku na autostradzie” – dodaje.
Wiele osób miało być oszukanych przez Pabiśa, wyłudzając od nich pieniądze poprzez oferowanie swoich usług na stronie internetowej. Poza tym, Pabiś miał założyć fałszywy magazyn naukowy, w którym opublikował wyniki swoich nieistniejących badań.
Oszust wyłudził w 2015 r. dotację z UE, konkretnie 997 tys. zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „wspierania innowacyjności” na stworzenie maszyny do leczenia szumów usznych.
Dziennikarze Onetu ustalili, że Adam Pabiś to człowiek, który wykształcenie zdobył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dziedzinie protetyki słuchu i ukończył tylko licencjat. Po studiach pracował jako sprzedawca, ale aby uwiarygodnić się jako lekarz, zaczął się podszywać pod specjalistę w dziedzinie medycyny.