ZUS rozpoczął akceptowanie aplikacji na świadczenie 500 plus. Portal Money poinformował, że świadczenie będzie również dostępne dla dzieci ukraińskich. Istnieje jeden wymóg. Razem z opiekunami nie można opuścić Polski przez okres dłuższy niż 30 dni.
Od 1 lutego ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o przyznanie 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Można je składać internetowo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, portal Emp@tia.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną. Wszyscy rodzice i opiekunowie dzieci, którzy złożą wniosek do końca kwietnia 2023 r. będą mieli zagwarantowaną ciągłość wypłat. Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci w danej rodzinie. Jest przyznawane bez względu na dochody.
Informacja z portalu money mówi, że świadczenie 500 plus będzie dostępne również dla ukraińskich dzieci. Osoby uciekające przed wojną na Ukrainie, które teraz mieszkają w Polsce, będą korzystać z rządowego programu 500 plus do końca maja. Według uapl.info, która powołuje się na anonimowego urzędnika Ministerstwa Finansów, rząd zastanawia się nad wprowadzeniem wymogu dochodowego dla rodzin ukraińskich, aby otrzymać świadczenie 500 plus.
Pojawiły się doniesienia, że zasiłek 500 plus trafi także do ukraińskich dzieci. Obecnie uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wojnie na Ukrainie, do końca maja otrzymują rządowy program 500 plus. Chociaż krążą pogłoski, że rozważane są kryteria dochodowe dla ukraińskich rodzin otrzymujących 500 plus, to nie jest to oficjalnie znane.
Wiadomo jednak, że dzieci ukraińskich uchodźców nadal mogą otrzymywać świadczenie 500 plus na takich samych zasadach jak dotychczas, o ile nie opuszczają Polski z opiekunami dłużej niż 30 dni. Wpłaty na ten cel zostały zabezpieczone.
Organizacje takie jak UNICEF i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci zaoferowały pomoc, przy czym ta ostatnia zobowiązała się do przekazania 20 milionów dolarów na zasiłki dla tych dzieci.
Jeden komentarz
Duda że swojej pensji niech daje . Żaden kraj z UE nie daje tylko Polskę okradają