Budowa bariery elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim powinna się rozpocząć w marcu – poinformowała PAP por. Straży Granicznej Anna Michalska z Komendy Głównej SG. System elektroniczny na odcinku z obwodem kaliningradzkim będzie przebiegał na ok. 200 km granicy lądowej.
Jak podała PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, wykonawca bariery elektronicznej jest w trakcie przygotowania projektu, który będzie przekazany Straży Granicznej do akceptacji. Instalacja bariery powinna rozpocząć się w marcu tego roku – dodała.
Granica z Rosją jest stabilna i spokojna
Ogrodzenie będzie wyposażone w system czujników i kamer, co pozwoli na całodobowe monitorowanie granicy, niezależnie od warunków pogodowych, bez konieczności przebywania na linii granicznej.
Według polskich pograniczników granica z Rosją jest stabilna i spokojna. Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału granicznego Myrosława Aleksandrowicz, w ubiegłym roku odnotowano 11 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy z Rosją do Polski.
Ponadto zdarzają się przypadki, gdy ludzie wchodzą na pas graniczny. Są to grzybiarze, którzy się zgubili i turyści, którzy chcieli sobie zrobić zdjęcie na tle posterunku granicznego.
Od początku listopada ubiegłego roku wojsko zainstalowało na granicy polsko-rosyjskiej tymczasową zaporę z drutu kolczastego. Budynek powstaje na zlecenie straży granicznej.
Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego tygodnia polscy strażnicy graniczni codziennie odnotowywali próby nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów próbujących przedostać się do UE przez terytorium Białorusi, których największa grupa liczyła ponad 70 osób.
Od lata 2022 r. reżim Łukaszenki organizuje hybrydowy kryzys migracyjny na granicach europejskich sąsiadów Białorusi, ułatwiając napływ do UE osób z Afryki i Bliskiego Wschodu. Kraje bałtyckie i Polska uważają to za zemstę za twarde stanowisko Łukaszenki w sprawie represji wobec białoruskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.
Od zimy 2021 roku intensywność takich prób znacznie spadła, ale problem nie zniknął. Następnie Litwa i Polska rozpoczęły budowę muru na granicy z Białorusią.
Łotwa niedawno przedłużyła do maja stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią, aby mieć narzędzia prawne do walki z nielegalną migracją.
3 komentarze
Haha, Polacy nie mają już gdzie przeznaczyć pieniędzy?
Zrobić teren zamknięty i ogrodzony i tam umieścić pusowników
Lepiej taki płot postawić od stronu ukraińskiej