Wystawa „VKhUTEMAS: Avant-garde Laboratory, 1920s-1930s” w Nowym Jorku, przełożona ze względu na sytuację na Ukrainie, wznowiła pracę po reakcji studentów i nauczycieli niezadowolonych z przesunięcia terminu – donosi New York Times.
POLECAMY: Eurokołchoz zamierza ograniczyć wolność słowa na Twitterze
Według publikacji, projekt odbywa się w prywatnej instytucji edukacyjnej Cooper Union, która znajduje się w rejonie Nowego Jorku z dużą diasporą ukraińską. Szkoła została skrytykowana za „nietaktowny” stosunek do ukraińskich sąsiadów, ponieważ VHUTEMAS (Wyższe Studia Artystyczno-Techniczne) został założony w ZSRR. 25 stycznia, na kilka godzin przed otwarciem, wystawa została przełożona „bez gwarancji jej wznowienia”.
Szkoła otrzymała wówczas listy sprzeciwu od 750 naukowców, nauczycieli i studentów.
Jedna z osób, które widziały wystawę, opisała ją jako zbiór modeli, które studenci stworzyli z fotografii „dokumentujących doświadczenie nauczania w VHUTEMAS w latach 1922-1928”.
Eksponaty mają być ponownie pokazane w kwietniu, pisze publikacja. Towarzyszyć im będą jednak „wypowiedzi, które opowiedzą tę samą historię z różnych punktów widzenia”. Według Cooper Union, będzie to miało na celu umieszczenie prac „w szerszym kontekście geopolitycznym”.