CBA rozpoczęło kontrolę oświadczeń majątkowych posła do PE Radosława Sikorskiego – poinformował zespół prasowy CBA. Kontrola ma trwać do maja i ma zweryfikować prawidłowość i prawdziwość oświadczeń o stanie majątkowym złożonych przez Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z jego mandatem posła do PE.
POLECAMY: Radosław Sikorski szczerze o stanie Ukrainy
Wydział Postępowań Kontrolnych CBA rozpoczął kontrolę oświadczeń majątkowych europosła Radosława Sikorskiego – podaje zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kontrola ma się zakończyć do 10 maja i zgodnie z prawem CBA może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy. Z ostatnich doniesień holenderskiej gazety „NRC” wynika, że Sikorski otrzymuje od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. Konferencja, stworzona przez ZEA ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji poprzez „soft power”, wzbudziła podejrzenia co do działań Sikorskiego w głosowaniu w połączeniu z płatnościami.
Radosław Sikorski zareagował na publikację w czwartek publikując list, który – jak poinformował – został skierowany do redaktora naczelnego NRC. Europoseł i były szef MSZ i MON podkreślił w liście, że jest „zaskoczony tonem i treścią artykułu w gazecie na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum”. Jak zaznaczył, jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w Parlamencie Europejskim.
Sikorski wskazał, że został zaproszony do Rady Doradczej Forum w 2017 r., dwa lata przed wyborem do Parlamentu Europejskiego. Oświadczył, że pełnienie funkcji członka prestiżowej rady nie ma wpływu na jego głosowanie w Parlamencie Europejskim.