Prognoza pogody dla Polski zakłada, że na nasz kraj zbliża się antycyklon Feuka, który od niedzieli będzie wpływać na warunki atmosferyczne. Przygotujcie się na znaczne ocieplenie, choć nie we wszystkich częściach kraju. W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed sztormami na Bałtyku.
Zmiana pogody nie oznacza, że będzie słonecznie w całym kraju. W niektórych miejscach można spodziewać się delikatnych opadów deszczu lub mżawki. Możliwe opady wystąpią w poniedziałek 13 lutego na wschodzie, południu i północnym-wschodzie.
Temperatura będzie się wahać pomiędzy 4 a 10 stopniami Celsjusza. W niektórych miejscach może być nieco cieplej, nawet do 12 stopni. Należy jednak uważać na nocne przymrozki.
Prognoza pogody dla Polski. Wiosenne temperatury
Sytuacja baryczna w naszym regionie wygląda tak, że do zachodniej Europy z północy, transportowane będzie ciepło, natomiast na wschód trafi chłodniejsze powietrze.
– Stąd będzie wynikać też spora różnica temperatury pomiędzy zachodem a wschodem naszego kraju. Zachód może być wiosenny w przyszłym tygodniu z temperaturą do 12 stopni, natomiast na wschodzie będzie trochę chłodniej – mówi Tomasz Wasilewski z TVN Meteo.
– Styczeń był praktycznie bez mrozu, w lutym była krótka wizyta zimowej pogody, chociaż nie wszędzie było tę zimę widać. Natomiast teraz idziemy znowu w kierunku przedwiośnia. W połowie lutego, czyli w przyszłym tygodniu, temperatura będzie marcowa – dodaje.
IMGW ostrzega przed sztormem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia przed sztormem i silnym wiatrem na Bałtyku. IMGW utrzymuje ostrzeżenia drugiego stopnia dla środkowej części strefy brzegowej. Tam wiatr południowo-zachodni wieje w porywach do 8 w skali Beauforta.
Natomiast w zachodniej strefie brzegowej wiatr już słabnie, ale IMGW nadal ostrzega, że może być silny. Wiatr zachodni wieje z siłą od 4 do 6, a w porywach może osiągać 7 w skali Beauforta.
We wschodniej części strefy brzegowej nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. Tam ma wiać silny wiatr południowo-zachodni w porywach do 7 w skali Beauforta.