Do wojska w przypadku wojny nie zostaną powołani m.in. skarbnicy gmin, sekretarze gmin, policjanci, strażacy, funkcjonariusze SOK, celnicy, funkcjonariusze Straży Granicznej, prokuratorzy, rektorzy uczelni, prezesi zarządów rafinerii. Jaka jest podstawa prawna nie powołania do armii w przypadku mobilizacji?
Zgodnie z artykułem 541 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. dotyczącej obrony kraju, wskazane są stanowiska, które są zwolnione z obowiązku służby wojskowej w przypadku wojny. Także wspomnieć trzeba, że na mocy tego przepisu, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyda rozporządzenie w sprawie wyłączenia od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie ogłoszenia mobilizacji.
Kto zostanie zwolniony z mobilizacji?
W liście osób zwolnionych są: posłowie, senatorowie, radni, kluczowi pracownicy dla np. Sejmu, Senatu, NBP, TK, urzędu prezydenta i premiera RP, kluczowe osoby odpowiadające za funkcjonowanie najważniejszych instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw, które mają szczególne znaczenie dla obronności.
Dwa rodzaje zwolnień z wojska
Są dwa rodzaje wyłączeń ze służby wojskowej w związku z mobilizacją i wojną:
- ustawowe – tu szef wojskowego centrum rekrutacji nie może powołać np. posła, senatora, radnego do wojska
- na wniosek pracodawcy – dotyczy to pracowników, których powołanie do służby wojskowej, groziłoby zaprzestaniem lub poważnym zakłóceniem pracy urzędu państwowego lub samorządowego albo działalności gospodarczej przedsiębiorcy niezbędnej dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa państwa.
W zakresie samorządów do wojska nie zostaną powołani z mocy ustawy np.:
Jak wygląda sprawa z samorządami?
- wicemarszałkowie województw;
- skarbnicy województw;
- sekretarze powiatów;
- skarbnicy powiatów;
- sekretarze gmin;
- skarbnicy gmin.
Jeden komentarz
A kogo oni mają bronić? PiS załatwił, że Polski nie ma. Chyba, że wyślą ich na Ukrainę,