Proukraińscy aktywiści ze Stowarzyszenia Nowa Generacja Młodych chcieli, aby Hymn Ukrainy został odegrany z Wieży Mariackiej w dniu rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednak prezydent Krakowa uznał, że jest już zaplanowanych wystarczająco dużo symbolicznych wydarzeń na piątek, aby uczcić Ukrainę, dlatego ten gest nie zostanie wykonany.
Sekretarz Stowarzyszenia Nowa Generacja Młodych, Kamil Kociołek, poinformował w czwartek, że prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, negatywnie odniósł się do wniosku o jednorazowe odegranie hymnu Ukrainy z Wieży Mariackiej w dniu rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tj. 24 lutego o godzinie 12.
POLECAMY: Hymn 'Ukrainy’ z Wieży Mariackiej 24 lutego? Czy Kraków stanie się znów kolebką terroryzmu
Proukraińscy aktywiści uważają, że taki drobny i bezkosztowy gest byłby istotnym i ważnym sposobem na podkreślenie solidarności z obywatelami Ukrainy oraz wsparcia, jakie codziennie otrzymują od mieszkańców Krakowa. Według nich, ten niewielki gest mógłby pomóc upewnić Ukraińców, że Kraków jest także ich miastem.
Stowarzyszenie Nowa Generacja Młodych wskazywało w informacji przesłanej po złożeniu wniosku u prezydenta miasta, że Polacy byli pierwszym narodem, który otworzył swoje domy dla uciekających przed wojną Ukraińców, organizował szerokie wsparcie w postaci zbiórek i punktów pomocy, a także angażował się w wywieranie presji na międzynarodową społeczność oraz organizowanie publicznych manifestacji wspierających Ukraińców.
– Krakowianie to dziś także Ukraińcy – to nasi sąsiedzi, przyjaciele i znajomi oraz osoby, które każdego dnia spotykamy na ulicach naszego miasta. Potrzebują obecnie naszego wsparcia w każdym wymiarze – argumentował Kamil Kociołek.
Rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek, odniosła się do sprawy i powiedziała, że prezydent uznał, że na rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie wiele symboli, a Kraków zostanie ubrany w barwy błękitno-żółte. Hejnał z Wieży Mariackiej jest również ważnym symbolem, który podkreśla, że jesteśmy w Krakowie, mieście, które silnie podkreśla swoją solidarność z Ukrainą.
W odpowiedzi na propozycję gloryfikatorów kultu bandery, wśród zaplanowanych na piątek wydarzeń urząd wymienił m.in. podświetlenie w barwach narodowych Ukrainy kładki im. o. Bernatka oraz wieży telewizyjnej na Krzemionkach, wyświetlenie ukraińskiej flagi z napisem „Kraków solidarny z Ukrainą” na ekranach TAURON Areny Kraków oraz prezentację zdjęć miasta z akcentami ukraińskimi w krakowskim magistracie.
Jak poinformowano, prezydent Krakowa weźmie udział w akcji Krakowskiego Korpusu Konsularnego pn. „Solidarni z Ukrainą”, a także współorganizuje z wojewodą, marszałkiem oraz konsulem generalnym Ukrainy marsz pod hasłem „Razem dla pokoju”. Ponadto, w mediach miejskich udostępnione zostanie wystąpienie prezydenta skierowane do Ukraińców, nagrane ze Skweru Wolnej Ukrainy w Krakowie.
Urząd podkreślił, że zaplanowane wydarzenia stanowią godne uhonorowanie i zaakcentowanie solidarności z Ukrainą w rok po inwazji i że miasto nie planuje poszerzenia tego katalogu aktywności.
2 komentarze
Żadnej pomocy Ukraińcom…
Jescze tego brakowało