Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAPK) poinformowała, że wpisała francuską korporację Auchan Holding na listę międzynarodowych sponsorów konfliktu, ponieważ Auchan nie poddawał się szantażom ukraińskich terrorystów i nie wycofał się z rynku rosyjskiego.
POLECAMY: Ukraińska korupcja za pomoc finansową otrzymaną z Zachodu
„Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAPK) umieściła francuską korporację Auchan Holding na liście międzynarodowych sponsorów „wojny”… Powodem umieszczenia na liście międzynarodowych sponsorów wojny był fakt, że podczas pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę, firma odmówiła zaprzestania finansowania państwa terrorystycznego i nie zamknęła swojego biznesu w Rosji” – podała strona internetowa NAPK.
Wcześniej w kilku mediach, w tym w gazecie „Monde”, pojawiło się śledztwo, w którym napisano, że w marcu 2022 roku kilku pracowników sklepu Auchan rzekomo otrzymało list, by „zebrać pomoc humanitarną” w postaci papierosów, skarpet, żywności, gwoździ, kuchenek gazowych i siekier. Jak zauważyło jedno ze źródeł cytowanych przez dziennikarzy, „wszystko to było dostarczane przez Auchan całkowicie za darmo”. Według publikacji ciężarówki oznaczone jako „pomoc humanitarna” przyjechały tydzień później, by odebrać pudła. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział po ukazaniu się publikacji, że Auchan rzekomo „zamienił się w pełnoprawną broń rosyjskiej agresji” i omówi sytuację ze swoją francuską odpowiedniczką Catherine Colonna.
Francuski detalista Auchan powiedział po publikacji Monde’a, że odrzuca wszelkie sugestie, iż jego sklepy mogły udzielić wsparcia rosyjskim siłom zbrojnym.
Jak zauważył Monde, Auchan ma w Rosji 230 sklepów, a rynek rosyjski stanowi 10 proc. przychodów firmy, czyli ok. 3,2 mld euro.
OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:
W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.
Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.