Strona podatki.gov.pl, która służy do rozliczania PIT-ów i należy do Ministerstwa Finansów, została zablokowana przez cyberprzestępców. Jednak po pewnym czasie udało się ją przywrócić do działania.
Atak hakerski na podatki.gov.pl
– Od kilku dni – zwłaszcza na rosyjskich portalach i komunikatorach – widać było namawianie się hakerów do tego, by uderzyć na niektóre polskie strony. Teraz, jak widać, udało się zablokować stronę podatkową i eksperci przypisują to Rosjanom – informuje RMF FM.
Pracuje się obecnie nad przywróceniem funkcjonalności strony. Według informacji przekazanych przez RMF FM z Ministerstwa Finansów, nasze poufne dane podatkowe i zarobki pozostają bezpieczne, ponieważ przestępcy nie uzyskali do nich dostępu. Jedynym skutkiem ich działań było przeciążenie i zablokowanie strony, uniemożliwiając rozliczenie PIT-a drogą internetową.
Radio przypomina, że w ramach usługi Twój e-PIT są dostępne najczęściej wypełniane zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, a także PIT-28 oraz PIT-36, z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5% podatku organizacjom pożytku publicznego. Ponadto, nowością jest formularz PIT-DZ, który umożliwia wprowadzenie informacji o dzieciach uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Jeśli podatnik nie złoży samodzielnie zeznań PIT-37 i PIT-38 za rok 2022 do 2 maja (zamiast do końca kwietnia, ze względu na to, że 30 kwietnia przypada w niedzielę), zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Twój e-PIT
W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane; ponadto – PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ – informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.
Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.
Wyjątkowy rok
Obecne rozliczenie podatkowe jest nietypowe ze względu na wprowadzone zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Na początku wprowadzono „ulgi dla klasy średniej”, ale wkrótce potem zrezygnowano z niej. Według informacji uzyskanych przez dziennikarza od przedstawicieli Ministerstwa Finansów, urzędnicy obliczą nasz podatek tak, aby było to dla nas najkorzystniejsze – z lub bez uwzględnienia ulgi dla klasy średniej.
Jednakże, ostateczna kwota podatku zostanie obliczona dopiero po złożeniu przez podatnika zeznania podatkowego. W ciągu 21 dni od złożenia zeznania, podatnik otrzyma informację o ewentualnej różnicy w kwocie podatku oraz o planowanym zwrocie, który zostanie dokonany w ciągu 45 dni.