W maju 2023 odbędzie się nowa forma matury dla pierwszych absolwentów czteroletniego liceum, która wynika z reformy edukacji, w ramach której zlikwidowano gimnazja i wydłużono czas nauki w szkołach średnich. W związku z tym MEiN i CKE ogłosiły zmiany w listach pytań jawnych do matury ustnej z polskiego, które zostały skrócone o ponad połowę, a ich trudność zmniejszona. Zmiany te zostały ogłoszone na dwa miesiące przed egzaminem.
Diametralnie zmieni się przede wszystkim matura pisemna i ustna z polskiego. Na pisemnej maturzyści mają dostać arkusz m.in. z tekstem historycznoliterackim i większe wypracowanie bez podanych tekstów, do których mogliby się odnieść. Na maturze ustnej zdający mają wylosować dwa pytania (do tej pory było jedno): pierwsze miało dotyczyć znajomości wybranej lektury, a drugie szerszych zagadnień związanych z literaturą, sztuką, albo językiem. Pula tych pierwszych pytań jest jawna. Na liście było ponad 200 zagadnień.
Matura 2023. Co się zmieni?
Maturzyści napisali apel do Ministerstwa Edukacji i Nauki na początku roku szkolnego, w którym prosili o odwołanie egzaminu ustnego z języka polskiego. W apelu wyrazili swoje niezadowolenie z faktu, że poczuli się jak króliki doświadczalne, ponieważ nie mieli dostatecznej wiedzy na temat nowego formatu matury, a ich nauka w liceum rozpoczęła się w czasie pandemii, w związku z czym większość lekcji odbywała się w trybie zdalnym.
W listopadzie 2021 poloniści apelowali o zmniejszenie zakresu materiału egzaminacyjnego, ponieważ uważali, że niektóre wymagania są niemożliwe do zrealizowania przez przeciętnych uczniów, a sposób przygotowania do matury jest trudny do przyjęcia.
Niektórzy zapowiedzieli nawet, że nie będą sprawdzać matur w takich formułach. Ponad rok po tym wydarzeniu, MEiN i CKE zareagowały na te prośby, informując, że kryteria na maturze 2023 zostaną obniżone, ale nie podając konkretów. Ostatecznie, 1 marca, MEiN i CKE ogłosiły, że liczba pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego zostanie drastycznie zredukowana do 110.
Mimo to, na liście zadań nadal znajdują się utwory literackie, takie jak te autorstwa Szekspira, Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Orzeszkowej i Krasickiego, ale liczba pytań dotyczących tych lektur zostanie zredukowana. CKE podkreśla, że lista ta zawiera tylko pytania jawne, a nie wiadomo, jakie pytanie zostanie wylosowane przez maturzystów w drugiej części egzaminu ustnego i czy usunięte zagadnienia nie okażą się niezbędne do odpowiedzi na to pytanie.
Matura 2023. 30 proc. wymagane
Matura, czyli egzamin dojrzałości, jest jednym z najważniejszych egzaminów w życiu każdego ucznia. Decyduje on o tym, czy będzie on miał możliwość kontynuowania swojej edukacji na wyższych uczelniach, czy też nie. W roku szkolnym 2022/23 matura zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, co oznacza ograniczenie zakresu materiału o około 20,30 proc.
Takie rozwiązanie zostało zastosowane już w poprzednich latach, gdy pandemia wprowadziła wiele ograniczeń w funkcjonowaniu szkół i uczniowie mieli mniejszy czas na naukę. Tym razem jednak, choć sytuacja epidemiczna jest już stabilniejsza, zdecydowano się na podobne rozwiązanie. Maturzyści, aby zdać egzamin, będą musieli otrzymać co najmniej 30 proc. z pisemnej podstawy z języka polskiego, języka obcego i matematyki, a także podejść do co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Po pandemii wracają też obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Są to egzaminy, które wymagają od uczniów umiejętności posługiwania się językiem w mowie, a więc testują nie tylko wiedzę, ale również zdolność do komunikacji. Z tego powodu są one bardzo ważne i stanowią część całkowitej oceny z danego przedmiotu na maturze.
Oczywiście, takie rozwiązanie może budzić wiele wątpliwości i niepokoju u maturzystów, którzy obawiają się, że skrócony zakres materiału będzie skutkował trudnościami w zdaniu egzaminu. Jednak warto pamiętać, że szkoły i nauczyciele wciąż będą przygotowywać uczniów do egzaminu zgodnie z obowiązującymi wymaganiami i programem nauczania, a także zapewnią odpowiednie przygotowanie do egzaminów ustnych. Warto więc skupić się na nauce i systematycznie przygotowywać się do egzaminów, aby osiągnąć jak najlepszy wynik i zakończyć szkołę z sukcesem.