W roku 2022 prowadzone były prace legislacyjne nad zmianami w przepisach dotyczących kierowców. Nowe przepisy Kodeksu Karnego nie będą zawierać ulg, a kary za najpoważniejsze przestępstwa zostaną zwiększone. Największe zmiany będą wprowadzone w grudniu. Kierowcy muszą być ostrożni, ponieważ w przeciwnym razie ryzykują utratę swojego samochodu.
Nowe rozwiązania, wprowadzone Ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 poz. 2600), mają na celu minimalizowanie wykroczeń na polskich drogach. Największe zmiany dotyczące kierowców wprowadzono w Rozdziale XXI Kodeksu Karnego – „Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”.
Możesz stracić samochód
Od 14 grudnia 2023 r. będą obowiązywały przepisy, które umożliwią konfiskatę samochodów nietrzeźwym kierowcom. Nowy art. 178a §5 k.k. stanowi, że każdy kierowca, który ma nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci swoje auto, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek to instytucja prawa karnego, która polega na przejęciu własności określonych przedmiotów powiązanych z popełnionym przestępstwem przez Skarb Państwa po uprawomocnieniu się wyroku. Konfiskata samochodu lub innego pojazdu mechanicznego będzie stosowana po przekroczeniu limitu 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu, bez względu na to, czy wypadł z udziałem mocno nietrzeźwego kierowcy.
W przypadku opisanym powyżej, gdy kierowca zostanie zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, policja zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, a prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu mienia. W przypadku orzeczenia przepadku pojazdu, sąd będzie zobowiązany do wydania takiego wyroku. W sytuacji, gdy nie doszło do wypadku, ale kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. Jeśli konfiskata nie jest możliwa z powodu sprzedaży, zniszczenia lub braku wyłącznej własności pojazdu przez kierowcę, sąd orzeknie o przepadku równowartości pojazdu sprzed wypadku. Wartość pojazdu będzie ustalana na podstawie polisy ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo lub średniej wartości rynkowej pojazdu, gdy brak jest takiej polisy.
Naszym zdaniem przepisy tej ustawy godzą w prawo wolności i własności i nienaruszalności tej własności przez państwo, jakie gwarantuje obywatelom Konstytucja RP. Jednak ustawodawca tego nie zauważa.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
3 komentarze
W związku z tym przepisem sprzecznym z Konstytucją to jakie są konsekwencje dla Ustawodawcy, który łamie Konstytucję?
A za chwilę wymyślą coś żeby zabierać mieszkania, działki itp. generalnie własność prywatną
Musimy zacząć walczyć z niepolskim nierządem,bo zabiorą nam wszystko nawet życie przy pomocy pseudo lekarstw typu cudowny eliksir. Ludzie budźcie się.