W Sejmie trwa wysłuchanie publiczne, dotyczące rządowego projektu kontrowersyjnej ustawy znanej przez większość Polaków pod nazwą „lex pilot”.
Przypominamy, że projekt ustawy zmiany przepisów mających na celu wprowadzenie ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej, która zakłada, że kanały Telewizji Polskiej będą musiały być umieszczone na pierwszych pięciu miejscach list kanałów u operatorów telewizji płatnej, a także będą musiały być udostępnione już nie tylko TVP 1, TVP 2 i TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura. Zasada must carry/must offer przestanie obowiązywać w przypadku stacji takich jak TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls.
Nie ma w tym miejscu wątpliwości, że projekt ustawy lex pilot zakłada preferencyjne traktowanie TVP poprzez umieszczenie tylko kanałów publicznego nadawcy na podstawowej liście kanałów telewizyjnych, które muszą być udostępniane przez operatorów płatnej telewizji na zasadzie „must carry, must offer”. Dotychczas na liście znajdowały się także główne stacje TVN, Polsatu i Telewizji Puls. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymałaby w zamian prawo do wskazywania listy dodatkowej kanałów.
POLECAMY: Lex Pilot w Sejmie. Wszyscy będziemy musieli oglądać TVP?!
Krytycy projektu obawiają się również, że umieszczenie pięciu kanałów TVP na pierwszych pięciu przyciskach pilota w domach Polaków przed zbliżającymi się wyborami może wpłynąć na ich wybory. Projekt zakłada bowiem, że państwo będzie miało prawo ingerować w kolejność programów telewizyjnych w ofercie płatnych platform, określając listę kanałów w elektronicznym przewodniku po programach (tzw. EPG), który stanowi część zasobów telewizora lub dekodera.
Projekt ustawy zakłada, że pierwsze pięć miejsc w EPG będzie zarezerwowane dla kanałów Telewizji Polskiej, a kolejne 30 zostanie wybrane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i również obowiązkowo dodane do oferty w ramach „must carry, must offer”. Operatorzy zwracają uwagę na powiązanie między układem w EPG a pilotem, co oznacza, że zmiana kolejności kanałów w EPG może mieć wpływ na sposób, w jaki wybierane są kanały za pomocą pilota. Projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w pierwszym czytaniu w połowie stycznia i obecnie jest w trakcie prac w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Wysłuchanie publiczne w sprawie projektu odbędzie się 6 marca.
Agnieszka Plencler, prezeska Forum Konsumentów, w wywiadzie dla TVN24 stwierdziła, że większość organizacji przyjedzie do Sejmu w poniedziałek z postulatem o natychmiastowym zatrzymaniu prac nad lex pilot. Według niej, projekt jest wyraźnie skierowany przeciwko konsumentom i obywatelom, a z tego powodu nie powinien być kontynuowany.
Prezeska Forum Konsumentów, oceniła, że proces legislacji w sprawie lex pilot nie przebiega w sposób, w jaki powinien odbywać się w demokratycznym kraju. Według niej wprowadzenie tych przepisów może wywrócić rynek telewizji do góry nogami i ograniczyć dostęp do różnorodnych informacji. Plencler wskazywała również, że korzyści z tych zmian będą mieli tylko nadawcy publiczni, a nie konsumenci czy obywatele.