Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w poniedziałek listę poprawek do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, które weszły w życie w 2005 roku w przypadku nowych pandemii, wzmacniając swoją rolę i wzmacniając zbieranie informacji o przemieszczaniu się ludzi.
POLECAMY: WHO naciska na wprowadzenie stałego globalnego paszportu szczepień
Raport komitetu A/WGIHR/2/5 przytoczył proponowane zmiany w zaleceniach dotyczących osób, bagażu i ładunków, które obejmowały zbieranie informacji o pasażerach w celu śledzenia kontaktów. Jednocześnie zaproponowano w nim wsparcie dla swobody przemieszczania się personelu medycznego i istotnych produktów medycznych, a także zajęcie się kwestiami repatriacji pasażerów. Dotyczy to powrotu osób z zagranicy do ich krajów ojczystych w przypadku zamknięcia granic.
POLECAMY: Wyciekły kolejne dowody na to, że akcja PANDEMIA była zaplanowana
Poprzednie środki ograniczające wprowadzone w 2005 r. i przetestowane podczas pandemii COVID-19 nadal obowiązują. Większy nacisk kładzie się jednak na wprowadzenie zunifikowanych „paszportów cyfrowych”.
„Kilka z proponowanych zmian dotyczy dokumentacji zdrowotnej i jej digitalizacji. Może to dotyczyć np. świadectwa zdrowia marynarza lub świadectwa profilaktyki i szczepień pasażera. Niektóre kraje członkowskie zaproponowały poprawki, aby uwzględnić również certyfikaty cyfrowe lub certyfikaty z kodem „szybkiej reakcji” – kodem QR” – stwierdziła komisja ds. poprawek w swoim sprawozdaniu.
W kilku propozycjach – jak zaznaczyła – domagano się większych uprawnień dla WHO. Ponadto obecne poprawki do przepisów były rozpatrywane w tym samym czasie, gdy rozpoczęto przygotowania do międzynarodowego porozumienia pandemicznego, rzeczywiście jeszcze bardziej wzmacniającego rolę WHO w świecie.
W ten sposób „zerowy” projekt dokumentu został omówiony na czwartym spotkaniu międzyrządowego organu doradczego WHO w ubiegłym tygodniu. Porozumienie jest rozpatrywane pod kryptonimem WHO C/P+, czyli WHO CA+, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich.
Projekt, ujawniony przez WHO kilka dni temu, stwierdza, że wszystkie strony będą „związane przez WHO C/S+” i że WHO, jako organ kierujący i koordynujący globalnym zdrowiem, odgrywa główną rolę w „reagowaniu i odbudowie systemów zdrowotnych”.
Zgodnie z planem, każdy kraj miałby działać przeciwko pandemii pod parasolem One Health.
W 1951 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne, zastąpione przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne z 2005 roku. Są one międzynarodowym instrumentem prawnym wiążącym 196 państw-stron, w tym wszystkie państwa członkowskie WHO.