Mateusz Morawiecki ogłosił, że niedługo zostanie wprowadzony program wspierający przedsiębiorczość kobiet, który przewiduje roczne dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Morawiecki w swojej wypowiedzi podkreślił, że program będzie skierowany wyłącznie do kobiet, co może być traktowane jako dyskryminacja mężczyzn. Zapowiedź ta została złożona podczas konferencji Polka XXI wieku.
– Za chwilę będzie przedstawiony – miliard zł rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety – zapowiedział premier.
Morawiecki roztaczał też wizje, że rzekomo w Polsce dla kobiet będzie lepsza opieka zdrowotna niż na zachodzie.
– Wdrażamy najnowocześniejsze procedury dotyczące mammografii; za parę miesięcy będzie bezpłatna szczepionka przeciwko HPV, by dzieci dorastały w zdrowiu i spokoju – wyliczał.
– Chcemy, by polskie kobiety mogły czuć się tak zaopiekowane, jeśli nie lepiej, niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Będziemy realizowali duże programy w tym obszarze, właściwie już realizujemy, to się dzieje m.in poprzez zmianę programów refundacyjnych i zmiany w programach profilaktycznych – stosował swoją standardową gadkę Morawiecki.
Dyskryminacja co o tym mówi polskie prawo?
Dyskryminacja to sytuacja, w której jedna osoba lub grupa jest traktowana gorzej niż inne z powodu ich pochodzenia etnicznego, narodowości, orientacji seksualnej, płci, wieku, niepełnosprawności lub innych cech chronionych przez prawo.
W polskim prawie, dyskryminacja jest uznana za przestępstwo i karana jest zgodnie z Kodeksem Karnym. Zgodnie z art. 256 KK, „Kto w miejscu publicznym lub w środkach społecznego przekazu używa słów lub znaków określających grupę osób ze względu na ich przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową lub ze względu na ich brak takiej przynależności, w celu poniżenia lub potępienia tej grupy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Ponadto, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu dyskryminacji, osoby, które padły ofiarą dyskryminacji, mogą ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przed sądem. Ustawa ta również zobowiązuje pracodawców, instytucje i organizacje do przeciwdziałania dyskryminacji i stosowania równego traktowania w miejscu pracy i w innych dziedzinach życia.
W Polsce działa również Rzecznik Praw Obywatelskich, który zajmuje się ochroną praw osób dyskryminowanych i działa na rzecz równości szans dla wszystkich. Rzecznik może prowadzić postępowania wyjaśniające w sprawach dotyczących dyskryminacji oraz przedstawiać opinie i rekomendacje w tej kwestii.
Podsumowując, dyskryminacja jest uznawana za poważne przestępstwo w polskim prawie i karana jest zgodnie z Kodeksem Karnym. W Polsce istnieją również instytucje i przepisy prawne mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji oraz ochronę praw osób dyskryminowanych.
2 komentarze
Jeżeli on mówi, że będzie lepiej…………..to należy się bać jak nigdy dotychczas.
Kłamca kłamie i jest źle, a będzie dno . Reżim nie ma litości. Polacy w czasie II wojny byli bardziej bohaterscy, a teraz mają wszystko przewalone