Naukowcy z Uniwersytetu w Osace w Japonii przeprowadzili badania nad powstawaniem komórek jajowych i wykazali, że możliwe jest wyhodowanie komórki jajowej wyłącznie z męskich komórek. Ich odkrycie może w przyszłości otworzyć możliwość biologicznego potomstwa dla jednopłciowych par.
Badaczom udało się wytworzyć komórki jajowe przez połączenie par chromosomów XY z komórek skóry myszy, tworząc chromosomy XX. Proces ten polegał na przekształceniu komórek skóry w komórki macierzyste, usunięciu chromosomu Y i zastąpieniu go chromosomem X. Połączenie takiej kopii chromosomu z oryginalnym chromosomem X pozwoliło na wytworzenie komórki jajowej, którą zapłodniono spermą pochodzącą od samca myszy.
POLECAMY: Słowenia legalizuje małżeństwa jednopłciowe
Według naukowców, dzięki zastosowaniu tej techniki urodziło się siedem zdrowych myszy, które rozwijają się normalnie. Technika ta ma potencjał do zastosowania w leczeniu chorób genetycznych, takich jak zespół Turnera, który dotyka wyłącznie kobiet i charakteryzuje się brakiem jednego chromosomu X lub częściowego jego braku.
Profesor Katsuhiko Hayashi z Uniwersytetu w Osace ostrzega, że zanim ta technika zostanie zastosowana u ludzi, minie około 10 lat, ale uważa, że w końcu będzie to możliwe.
Profesor George Daley z Harvard Medical School, cytowany przez Sky News, określił osiągnięcie naukowców z Osaki jako „fascynujące”. Zaznaczył jednak, że wyhodowanie komórek jajowych z męskich komórek człowieka będzie trudniejsze niż w przypadku myszy.
Wyniki badań naukowców z Osaki mają zostać opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”.