W liście do uczestników Forum Bankowego, który odbywa się w Warszawie, prezes NBP Adam Glapiński skomentował wyniki projekcji inflacji i zwrócił uwagę na fakt, że kolejne podwyżki stóp procentowych stają się coraz mniej prawdopodobne. Jednocześnie jednak podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o obniżkach stóp.
Decyzja dotycząca stóp procentowych jest jednym z kluczowych narzędzi, którymi dysponuje bank centralny w celu kontrolowania inflacji i stabilizacji gospodarki. Podwyższenie stóp procentowych powoduje zazwyczaj spowolnienie tempa wzrostu cen, ale jednocześnie może wpłynąć na spadek aktywności gospodarczej i zwiększenie bezrobocia. Z kolei obniżka stóp procentowych może pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć aktywność gospodarczą, ale jednocześnie może prowadzić do wzrostu inflacji.
W świetle wyników projekcji inflacji, prezes NBP Adam Glapiński wskazał, że kolejne podwyżki stóp procentowych stają się mało prawdopodobne. Oznacza to, że bank centralny nie będzie zwiększał kosztów kredytów i pożyczek dla konsumentów i przedsiębiorstw, co może pobudzić aktywność gospodarczą i zwiększyć popyt na produkty i usługi.
Jednocześnie jednak prezes NBP zaznaczył, że nie można jeszcze mówić o obniżce stóp procentowych. Wskazał na potrzebę monitorowania sytuacji na rynku i dokładnego analizowania danych ekonomicznych, aby podejmować decyzje dotyczące polityki monetarnej.
„Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach. Musimy mieć pewność, że inflacja spadnie w sposób trwały. Należy też dodać, że obecny poziom stóp NBP należy uznać za właściwy” – napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście odczytanym w środę podczas Forum Bankowego.
Szef banku centralnego odniósł się także do kwestii zagrożeń, jakie stoją przed sektorem bankowym. Zwrócił uwagę m.in. na wzrost ryzyka prawnego umów kredytów walutowych, wynikający ze stanowiska Rzecznika Generalnego TSUE. Rzecznik uznał, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za kapitał w sytuacji, kiedy umowa kredytu została uznana za nieważną.
„O ile nie zaproponują państwo korzystniejszych warunków ugód, to można się spodziewać regresu tego procesu” – napisał prezes NBP w swoim liście. „Można żałować, że program ugód nie został wprowadzony na szeroką skalę, kiedy nawoływał do tego bank centralny” – dodał.
Inflacja znów wyższa
Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w lutym oraz zrewidowane dane za styczeń. „W lutym 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lutego 2022 r. o 18,4 proc. (wskaźnik cen 118,4), a w stosunku do stycznia 2023 r. wzrosły o 1,2 proc. (wskaźnik cen 101,2 )” – podał GUS.
Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 17,2 proc., a mdm wzrosły o 2,4 proc.