Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował o zatrzymaniu 10 osób, które organizowały nielegalne przekraczanie granicy polsko-białoruskiej. Wśród zatrzymanych było 6 obywateli Ukrainy w wieku od 20 do 45 lat i 4 obywateli Polski w wieku od 22 do 32 lat. Wszyscy zostali postawieni przed sądem pod zarzutem organizowania nielegalnego przekraczania granicy państwa, za co grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Straż Graniczna podkreśla, że osoby te zajmowały się między innymi wyszukiwaniem kurierów, którzy mieli odbierać cudzoziemców spod granicy polsko-białoruskiej i przewozić ich dalej w głąb Europy Zachodniej. Organizatorzy osiągali znaczne zyski z tego procederu, ponieważ według ustaleń funkcjonariuszy stawki za przewóz migrantów wahały się od 200 do 1000 euro za osobę.

Zatrzymania miały miejsce na terenie województw łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Jedna z osób została zatrzymana na terenie Niemiec, a następnie przekazana polskim służbom. Straż Graniczna podkreśla, że działania te są częścią działań mających na celu zwalczanie nielegalnej imigracji i przestępczości z nią związaną na granicy polsko-białoruskiej.

W stosunku do 6 mężczyzn (5 obywateli Ukrainy i obywatela Polski) zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dozór policyjny otrzymało z kolei 3 Polaków i obywatelka Ukrainy.

Śledztwa mają charakter rozwojowy. Planowane są zatrzymania kolejnych osób zaangażowanych w nielegalny proceder – podkreśla SG.

Od początku 2023 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już 122 osoby zaangażowane w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. Na odcinku białoruskim – 115, na odcinku litewskim – 7.   W 2022 r.  zatrzymano 507 osób (362 – na odcinku białoruskim, 145 – na odcinku litewskim).

Jak wynika z danych przekazanych przez Straż Graniczną, legalna imigracja w Polsce sprzyja nielegalnej. W ubiegłym roku aż 90% osób zatrzymanych za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy (zgodnie z art. 264. § 3. kodeksu karnego) stanowili obcokrajowcy. Najwięcej zatrzymań dotyczyło Ukraińców i Gruzinów. Sytuacja ta nie zmieniła się w roku poprzednim, gdy podobnie jak w 2021 roku, aż 70% osób poszukiwanych przez policję na podstawie art. 264 § 3 kodeksu karnego to obcokrajowcy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version