Nowy podatek mieszkaniowy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest istotnym krokiem w kierunku reformy polskiego rynku nieruchomości. Podatek ten ma na celu zmniejszenie spekulacji na rynku mieszkaniowym oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, które nie stać na zakup własnego lokum.
Wprowadzenie nowego podatku spowoduje, że osoby, które posiadają więcej niż jedno mieszkanie, będą musiały ponosić większe koszty, co powinno skłonić do sprzedaży dodatkowych nieruchomości i umożliwić dostęp do mieszkań innym osobom. Jednocześnie rząd ograniczy możliwość zakupu większej liczby mieszkań, co również wpłynie na zmniejszenie spekulacji i umożliwi dostęp do mieszkań dla większej liczby osób.
Wprowadzenie nowego podatku mieszkaniowego wywołało jednak pytania i kontrowersje ze strony Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który obawia się negatywnych skutków dla branży nieruchomości. Deweloperzy argumentują, że wprowadzenie podatku może wpłynąć na zmniejszenie popytu na mieszkania oraz zwiększenie kosztów budowy, co ostatecznie przełoży się na wyższe ceny nieruchomości.
Czym jest podatek od nieruchomości?
W Polsce podatek od nieruchomości zaliczany jest do grona opłat lokalnych, które wpływają do budżetu samorządów gminnych. Regulacje dotyczące tej daniny publicznej znajdują się w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Ustawa ta wskazuje też, że podatek od nieruchomości obciąża pod względem finansowym właścicieli nieruchomości, choć nie wszystkich. Przedmiotem opodatkowania są:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Nie płaci się natomiast podatku od nieruchomości z tytułu posiadania użytków rolnych lub lasów, za wyjątkiem tych, które są zajęte na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Kto będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od nieruchomości?
Kto musi płacić podatek od nieruchomości?
Do uiszczania regularnie podatku od nieruchomości zobowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są jednocześnie:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości czy też obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych i ich części, które są własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (posiadaczami mienia publicznego).
Posiadanie nieruchomości wynikać powinno z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości. Może być i tak, że nieruchomość zajmowana jest bez tytułu prawnego.
Nowy podatek od mieszkań. Kogo obejmie i ile trzeba będzie zapłacić?
Ponad rok temu rząd zapowiedział prace nad przepisami, które miałyby ograniczyć skalę spekulacji na rynku mieszkaniowym. Szczegóły trzymano w tajemnicy tak długo, że zaczęły pojawiać się np. plotki o planach wprowadzenia podatku od pustostanów. W styczniu 2023 r. wreszcie pojawiły się pierwsze informacje. Jak się okazuje, Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje duże zmiany dla osób mających co najmniej 5 mieszkań. Nie wiadomo jednak, kiedy wejdą w życie.
– Chcemy ograniczyć kupowanie mieszkań przez duże podmioty, ale też firmy prywatne, które hurtowo skupują mieszkania na rynku. Bez względu na to, czy jest to instytucja, czy osoba fizyczna – jeśli hurtowo skupuje mieszkania, to dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, oznacza to wyższe ceny i mniejszy wybór. Chcemy to ograniczyć – ogłosił cytowany przez PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Co już wiadomo o nowym podatku od mieszkań? Jak się okazuje:
- nowy podatek obejmie właścicieli oraz współwłaścicieli minimum 5 lokali mieszkalnych, którzy kupią kolejne mieszkanie,
- przy zakupie szóstego lub kolejnego mieszkania trzeba będzie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 6 proc. wartości rynkowej nieruchomości,
- danina obejmie zarówno osoby fizyczne, jak i firmy,
- nowy podatek będzie obowiązywał zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Przypomnijmy, że dziś podatek PCC przy zakupie nieruchomości wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Nowa danina miałaby za zadanie zniechęcać do zakupu więcej niż pięciu lokali mieszkalnych, co miałoby pozytywnie wpłynąć na dostępność lokali na rynku.