Zgodnie z art. 541 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie kraju, w przypadku wojny nie zostaną powołani do służby wojskowej niektórzy urzędnicy państwowi i funkcjonariusze publiczni. Przepis ten określa, że nie będą oni zobowiązani do służby wojskowej w trakcie wojny, a w przypadku ogłoszenia mobilizacji, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyda rozporządzenie w sprawie wyłączenia od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej.
Wykaz tych osób jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi skarbników gmin, sekretarzy gmin, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, celników, funkcjonariuszy Straży Granicznej, prokuratorów, rektorów uczelni oraz prezesów zarządów rafinerii. Wszyscy oni zostają zwolnieni z obowiązku służby wojskowej w przypadku wojny.
Kto zostanie zwolniony z mobilizacji?
W liście osób zwolnionych są: posłowie, senatorowie, radni, kluczowi pracownicy dla np. Sejmu, Senatu, NBP, TK, urzędu prezydenta i premiera RP, kluczowe osoby odpowiadające za funkcjonowanie najważniejszych instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw, które mają szczególne znaczenie dla obronności.
Dwa rodzaje zwolnień z wojska
Są dwa rodzaje wyłączeń ze służby wojskowej w związku z mobilizacją i wojną:
- ustawowe – tu szef wojskowego centrum rekrutacji nie może powołać np. posła, senatora, radnego do wojska
- na wniosek pracodawcy – dotyczy to pracowników, których powołanie do służby wojskowej, groziłoby zaprzestaniem lub poważnym zakłóceniem pracy urzędu państwowego lub samorządowego albo działalności gospodarczej przedsiębiorcy niezbędnej dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa państwa.
W zakresie samorządów do wojska nie zostaną powołani z mocy ustawy np.:
Jak wygląda sprawa z samorządami?
- wicemarszałkowie województw;
- skarbnicy województw;
- sekretarze powiatów;
- skarbnicy powiatów;
- sekretarze gmin;
- skarbnicy gmin.