Chociaż w praktyce bezterminowe prawo jazdy przestało już istnieć, wielu kierowców nadal jest w posiadaniu dokumentu bez wpisanej daty ważności. Zgodnie z nowymi przepisami, takie prawa jazdy nie są już wydawane a Ci, którzy zdążyli się na nie załapać, będą musieli je wymienić – w przeciwnym wypadku funkcjonariusz będzie mógł nałożyć na kierowcę surowy mandat za dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu, który jest nieważny.
Wymiana bezterminowych praw jazdy
Jednocześnie wszystkie osoby, które nabyły bezterminowe uprawnienia wcześniej, czyli przed wejściem w życie nowych przepisów, muszą w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie wymienić dokument.
Od 19 stycznia 2013 r. obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. To od tego momentu uprawnienia są już wydawane tylko z datą ważności. Dokument może pozostać ważny najdłużej przez 15 lat, pod warunkiem, że osoba kierująca pojazdem w chwili badania przed otrzymaniem dokumentu jest całkowicie zdrowa, nie ma komplikacji ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań.
Ustawa o kierujących pojazdami
Ustawodawca określa też terminy wymiany. Prawa jazdy, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 r., podlegają wymianie w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r.
Będzie obowiązywać zasada 20 lat. Oznacza to, że np. osoby, które aktualny dokument mają od 23 stycznia 2010 r., to nowy muszą wymienić do 23 stycznia 2030 r.
Kiedy i jak wymienić bezterminowe prawo jazdy?
Wymiana prawa jazdy bezterminowego na dokument terminowy została zaplanowana na lata 2028 – 2033.
Terminy wymiany dokumentów zostały ustalone przez ustawodawcę. Zgodnie z przepisami, prawa jazdy wydane do 18 stycznia 2013 roku powinny zostać wymienione w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Ma tu pomóc zasada 20 lat.
Zgodnie z tą zasadą np. osoba, która posiada dokument bez terminu ważności od 15 czerwca 2010 roku, musi wymienić go na nowy do 15 czerwca 2030 roku.
Co jest potrzebne do wymiany prawa jazdy?
Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy i mieć swoje aktualne zdjęcie. Do tego należy dołączyć kopię aktualnego prawa jazdy i zapłacić za wydanie nowego (100 zł + opłata ewidencyjna 50 gr). Jeśli chodzi o badania lekarskie, to w przypadku osób, które miały wcześniej bezterminowe prawo jazdy, nie są one wymagane. Jedynie kierowcy, którzy wymieniają dokument z datą ważności, muszą udać się do lekarza. Podczas składania dokumentów w urzędzie należy też okazać dowód osobisty i podpisać stosowne oświadczenia.