W celu uzyskania prawa jazdy, należy udać się do szkoły nauki jazdy i rozpocząć naukę teorii oraz praktyki jazdy. W Polsce obecnie funkcjonuje system punktowy, który wymaga uzyskania określonej liczby punktów zarówno na teście teoretycznym, jak i praktycznym.
Test teoretyczny składa się z 30 pytań, a egzamin praktyczny zazwyczaj trwa około 30 minut. W trakcie egzaminu praktycznego egzaminator ocenia nie tylko umiejętności kierowcy, ale również jego zachowanie na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i panowanie nad sytuacją na drodze.
Ważne jest również posiadanie odpowiedniego zdrowia i brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W przypadku chorób lub innych przeciwwskazań, należy skonsultować się z lekarzem i uzyskać odpowiednie zaświadczenia.
Prawo jazdy nie jest dokumentem jednorazowym, a jego ważność zależy od kategorii i wieku kierowcy. W przypadku kategorii B, dokument jest ważny przez 15 lat od daty wydania dla osób poniżej 50 roku życia, a dla osób powyżej 50 lat ważność wynosi 5 lat.
Ważne jest również, aby pamiętać o przepisach ruchu drogowego oraz o konieczności przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych pojazdu, którym się kieruje. Zaniedbanie tych obowiązków może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak mandaty, punkty karne, a nawet utrata prawa jazdy.
Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy to nie jedyna sytuacja, gdy trzeba złożyć wniosek o nowy dokument. Takich powodów jest więcej.
Kiedy należy wymienić prawo jazdy?
- upłynął termin ważności dokumentu
- upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy
- zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument
W takich sytuacjach wymiana prawa jazdy jest koniecznością. Dobrze jest natychmiast rozpocząć proces ubiegania się o nowy dokument, by otrzymać go jak najszybciej. Jest to szczególnie istotne, jeżeli często jeździmy samochodem. Jazda bez ważnego prawa jazdy może skończyć się mandatem.
Prawo jazdy. Co potrzebne?
Wniosek o nowe prawo jazdy można złożyć bezpośrednie w urzędzie w danym mieście lub drogą internetową przez portal ePUAP. Do poprawnego załatwienia sprawy należy skompletować kilka dokumentów.
To trzeba mieć przy składaniu wniosku o prawo jazdy:
- formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl)
- potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy
- aktualne zdjęcie – wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, pozycja frontalna
- dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy – paszport lub kartę pobytu
- orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane)
- oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię)
Bezterminowe prawa jazdy. Do kiedy?
Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.
Bezterminowe prawo jazdy jest nieaktualne
Zmiana przepisów nie sprawiła, że wcześniej wydane bezterminowe prawa jazdy tracą swoją ważność, albo że kierowcy, którzy je mają, stracą uprawnienia. Oznacza tylko tyle, że wszyscy, bez wyjątku, będą musieli wymienić ten dokument na nowy. Nie muszą przy tym wykonywać badań lekarskich ani składać z wnioskiem o wymianę żadnych zaświadczeń lekarskich. To duża oszczędność, bo obecnie badanie lekarskie kosztuje dodatkowe 200 zł.
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy zaplanowana jest na lata 2028 – 2033, to znaczy, że najwcześniej można zgłosić się do urzędu w 2028 roku, najpóźniej – w 2033. Po tym roku wszyscy muszą już mieć nowe prawa jazdy, które będą ważne maksymalnie 15 lat.