Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że niemieckie wojsko nie będzie w stanie zrekompensować braków do 2030 roku.
POLECAMY: Bundestag powiedział, że niemieckiej armii „brakuje wszystkiego”
Jak podaje agencja prasowa Reuters, minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w sobotę, że niemieckie wojsko nie będzie w stanie zrekompensować braków do 2030 roku.
„Wszyscy wiemy, że istniejących luk nie da się całkowicie zlikwidować do 2030 roku… To zajmie lata. Wszyscy są tego świadomi” – powiedział Pistorius w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla gazety Welt am Sonntag.
Pistorius odrzucił dalsze dostawy broni na Ukrainę z zapasów Bundeswehry wykraczające poza ogłoszone zobowiązania. „Mówiąc wprost, podobnie jak inne narody, mamy ograniczone zasoby. Jako federalny minister obrony nie mogę wszystkiego zdradzić” – powiedział.
Boris Pistorius, stwierdził, że zwiększenie budżetu obronnego jest jego najwyższym priorytetem. Celem jest osiągnięcie wydatków na obronność na poziomie 2% produkcji krajowej, z obecnych około 1,5%, zgodnie z wymogami NATO.
Według informacji podanych przez dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung” w czwartek, ponad 19,5 tys. żołnierzy opuściło Bundeswehrę w 2022 roku, co stanowi najwyższą liczbę od 2017 roku. Dane pochodzą z raportu resortu obrony Niemiec.
Raport zwraca uwagę na to, że ponad 4 200 żołnierzy zakończyło służbę w 2022 roku, w tym niektórzy przedwcześnie, np. z powodu trwałego inwalidztwa lub zakończenia służby w trakcie sześciomiesięcznego okresu próbnego na początku służby.
Jak zaznacza gazeta, aby osiągnąć polityczny cel, jakim jest 203 tys. żołnierzy w Bundeswehrze do 2031 roku, konieczne jest roczne przyjmowanie 21 tys. rekrutów.
Raport sugeruje, że w 2022 roku Bundeswehra przyjęła łącznie 18 776 osób, a całkowita liczba niemieckiego personelu wojskowego spadła pod koniec 2022 roku do 183 050 osób.
Pod koniec maja ubiegłego roku, rządząca Niemcami koalicja oraz główna partia opozycyjna zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia wydatków wojskowych o 100 mld euro, co miało być realizacją zapowiedzi Olafa Scholza, wygłoszonej wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W tym samym czasie Scholz w wywiadzie dla szeregu niemieckich gazet zapowiedział, że Niemcy rychło będą mieć największą, tradycyjną armię w Europie.
- Bloomberg: Szczyt G20 pokazał prawdziwe znaczenie ZachoduSzczyt G20 pokazał, że Zachód nie definiuje już rzeczywistości politycznej – donosi agencja prasowa Bloomberg. POLECAMY: NYT: Przywódcy G20 zignorowali Bidena na szczycie „To, co było
- Ritter: Konflikt na Ukrainie może zakończyć się jedynie zwycięstwem RosjiMoże być tylko jeden koniec konfliktu na Ukrainie – zwycięstwo Rosji – powiedział były oficer wywiadu USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału Dialogue Works na
- Times ujawnia możliwą liczbę ATACMS-ów w posiadaniu UkrainyBrytyjska gazeta Times twierdzi, że Kijów ma do dyspozycji około 50 amerykańskich pocisków ATACMS. „Chociaż Pentagon nie podał żadnych danych liczbowych, uważa się, że rząd w