Kontrole abonamentu RTV w Polsce wywołały wiele mitów i nieprawdziwych przekonań wśród mieszkańców. W związku z tym Poczta Polska, odpowiedzialna za przeprowadzanie kontroli abonamentowych, postanowiła zareagować na te nieporozumienia. W opublikowanej przez Pocztę Polską publikacji, wyjaśniono wiele kwestii związanych z kontrolami abonamentowymi.
Poczta Polska rusza w kraj
– Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego – również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych – informuje Poczta Polska.
Poczta Polska rozpoczyna kontrole w celu wyłapania osób, które nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego, mimo że powinny. Kontrole przeprowadzać będą pracownicy Centrum Obsługi Finansowej, a osoby posiadające aktywny odbiornik, lecz nieopłacające abonamentu, będą musiały zapłacić 30-krotność miesięcznego abonamentu oraz zaległe składki, co może stanowić spore obciążenie finansowe.
Warto jednak pamiętać, że opłatom podlega jedynie odbiornik, który jest dostosowany do natychmiastowego odbioru programu, a posiadanie samego telewizora czy radia nie oznacza obowiązku opłacania abonamentu. Dodatkowo samo posiadanie anteny, dekodera czy talerza na balkonie nie oznacza, że odbiór programów jest natychmiastowy.
Poczta Polska zatrudnia specjalnie wybranych kontrolerów, którzy przeprowadzają kontrole abonamentowe w całej Polsce
Warto również zauważyć, że w opublikowanej publikacji Poczta Polska wyjaśniła wiele innych mitów i nieprawdziwych przekonań związanych z kontrolami abonamentowymi. Na przykład, wiele osób uważa, że kontrolerzy abonamentowi mogą wejść do domu bez uprzedzenia, co jest nieprawdą.
Kontrolerzy mają obowiązek przedstawić swoje legitymacje służbowe oraz poinformować mieszkańców o celu swojej wizyty. W przypadku odmowy wpuszczenia kontrolera do domu, można umówić się na kolejną wizytę lub skorzystać z innych dostępnych opcji.
Masz telewizor, ale nie oglądasz na nim kanałów? Abonament RTV i tak musisz opłacić
Abonament RTV to jedna z opłat publicznych, której opłacenie jest wymagane w Polsce przez każdego, kto posiada odbiornik radiowo-telewizyjny. Opłata ta finansuje działalność publicznych mediów radiowo-telewizyjnych, takich jak Telewizja Polska czy Polskie Radio. W przeszłości abonament RTV nazywany był abonamentem radiowo-telewizyjnym, jednak wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowych rodzajów odbiorników, nazwa ta uległa zmianie.
Wbrew popularnym przekonaniom, abonament RTV nie jest uzależniony od oglądania kanałów telewizyjnych ani też od korzystania z mediów państwowych. Wystarczy posiadanie odbiornika, który jest zdolny do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego, aby obowiązywała obowiązkowa opłata za abonament RTV. Jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa w Polsce.
Oprócz telewizorów, opłata ta dotyczy również innych urządzeń, takich jak radia, smartfonów czy tabletów, które posiadają zdolność do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego. W przypadku gdy więcej niż jedna osoba korzysta z jednego odbiornika, nie ma potrzeby opłacania abonamentu RTV wielokrotnie. Opłata ta jest pobierana od jednego właściciela odbiornika.
W Polsce abonament RTV jest pobierany przez Telewizję Polską na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wysokość opłaty zależy od rodzaju urządzenia i wynosi obecnie 23 złote miesięcznie. Istnieją jednak określone kategorie osób zwolnionych z opłaty za abonament RTV, takie jak osoby niepełnosprawne, osoby o niskich dochodach czy emeryci. W celu uzyskania zwolnienia z opłaty za abonament RTV, należy złożyć odpowiedni wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Zapłacimy nawet jeśli z niego nie skorzystamy
– Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania – domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować – tłumaczy Poczta Polska.
Nawet więc jeśli posiadamy telewizor w domu, ale kompletnie z niego nie korzystamy, choć jest w pełni gotowy do odbioru sygnału, musimy zapłacić abonament RTV. To samo tyczy się zresztą radia – nawet milczące miesiącami radio powinno być opłacane z tytułu abonamentu RTV.