Jednak „latające bomby” o jakich mówią media nie stanowią przeszkody, aby cwaniacy z Ukrainy żyjący w Polsce na koszt polskiego podatnika spędzili święta na Ukrainie. Straż Graniczna poinformowała, że ruch w kierunku wyjeżdżających na Ukrainę w ostatnim czasie zwiększył się dwukrotnie.
POLECAMY: Rumuni zaczęli wyrzucać Ukraińców na ulicę
Rzeczniczka Straży Granicznej podkreśliła, że ruch na granicy polsko-ukraińskiej na kierunku wyjazdowym z Polski do Ukrainy wzrasta od piątku. Zaznaczyła, że od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie nie odnotowano tak dużego przekraczania granicy w tym kierunku.
Przeciętnie odprawia się około 22 tysięcy podróżnych na dobę, natomiast w niedzielę odprawiono aż 45,3 tysiące podróżnych wyjeżdżających na Ukrainę, czyli prawie dwukrotnie więcej niż zwykle. W sobotę liczba wyniosła 41,3 tysiąca, a w piątek 31 tysięcy. W porównaniu z tygodniem wcześniej, kiedy to odprawiono 27 tysięcy w niedzielę, 27,2 tysiąca w sobotę i 21,8 tysiąca w piątek, obecny wzrost jest bardzo znaczący.
Porucznik Michalska wyjaśniła, że wzmożony ruch na granicy związany jest z nadchodzącymi katolickimi świętami Wielkanocnymi oraz następującymi tydzień po nich prawosławnymi. Podróżni wyjeżdżają wcześniej na te święta, co jest związane w dużej mierze z rozpoczętymi właśnie w Niemczech feriami wielkanocnymi (Osterferien). Swoją opinię potwierdza informacjami, jakie uzyskała podczas rozmów z Ukraińcami powracającymi na Ukrainę gdzie rzekomo, trwa „wojna” i latają „groźne bomby”, które jednak nie są tak straszne skoro ci ludzie, spędzą tam ponad dwa tygodnie.
Rzeczniczka wyjaśniła, że powracający obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granicę, zwykle nie mieszkają w Polsce, ale w Niemczech. Termin ferii wielkanocnych jest różny w zależności od kraju związkowego, ale zazwyczaj obejmuje okres od 3 do 14 kwietnia. W Niemczech przebywa około miliona uchodźców wojennych z Ukrainy, a z danych na początek 2023 roku wynika, że około 203 tysiące ukraińskich dzieci kontynuuje naukę w tamtejszych szkołach.
- Polska, Włochy i Czechy walczą o szybszą rewizję zakazu sprzedaży samochodów spalinowychZakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych w Unii Europejskiej, zaplanowany na 2035 rok, od początku budził wiele emocji i kontrowersji. Polska, Włochy i Czechy, wspólnie dążą do
- Program „Czyste Powietrze” – miliardy na poprawę jakości życia PolakówProgram „Czyste Powietrze” jest jednym z najważniejszych elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Dzięki funduszom pochodzącym m.in. z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), państwo inwestuje w
- Jak odzyskać pieniądze za ogrzewanie? Prawo po stronie najemcówW Polsce wynajem mieszkania to rozwiązanie, z którego korzysta około 20% gospodarstw domowych, szczególnie w dużych miastach. Jednym z głównych kosztów związanych z wynajmem jest ogrzewanie,