W dniach 6 – 7 kwietnia 2023 roku w ramach działań prewencyjno – kontrolnych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzą działania pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2023”.
Policja ogłasza akcję kontroli w całej Polsce
Podczas akcji policjanci będą prowadzić kontrole prędkości pojazdów za pomocą mierników prędkości, a także wykorzystując monitoring oraz patrole drogowe. Akcja będzie przeprowadzana na terenie całej Warszawy, w tym na autostradach, drogach krajowych i lokalnych.
W ramach działań kontrolnych, policjanci będą zwracać uwagę przede wszystkim na przekraczanie prędkości dopuszczalnej na danym odcinku drogi. Kierowcy, którzy zostaną ujawnieni przekraczający dozwoloną prędkość, będą karani mandatem karnym, a także punktami karnej. W szczególnych przypadkach, gdy przekroczenie prędkości będzie bardzo duże, policjanci mogą zdecydować się na zatrzymanie prawa jazdy.
Kierujący pojazdem musi przestrzegać ograniczeń prędkości wyznaczonych przez znaki drogowe i przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dostosowanie prędkości do aktualnych warunków na drodze może pomóc zminimalizować tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości w rejonach przejść dla pieszych jest bardzo niebezpieczne, dlatego w takich miejscach należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność.
Policjanci z warszawskiej „drogówki” podczas prowadzenia działań kontrolujących wykorzystują różne urządzenia pomiarowe oraz radiowozy wyposażone w kamery wideo. Mają za zadanie egzekwować od kierowców przestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości. Przypomina się, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym nie tylko skutkuje wysoką grzywną, ale również prowadzi do zatrzymania prawa jazdy na okres trzech miesięcy.
Warto podkreślić, że akcja „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2023” jest częścią szerszych działań prewencyjnych, które podejmuje policja w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze. Wymierzanie sankcji kierowcom przekraczającym prędkość ma na celu zwiększenie świadomości i odpowiedzialności za własne zachowanie na drodze oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych.
Mandaty za wykroczenia na przejściach dla pieszych
Według policyjnych statystyk piesi stanowią nadal znaczącą część ofiar wypadków drogowych. – Wiele z tych wypadków jest spowodowanych przez nieodpowiedzialne i nieostrożne zachowanie kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego – zauważył Opas.
Mandat karny w wysokości 1500 zł, a w razie recydywy aż 3000 zł, grozi w przypadku:
- nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na pasach;
- wyprzedzaniu na przejściu lub przed nim;
- omijaniu pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
- nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu, kiedy kierujący skręcił w drogę poprzeczną.
- – W tym roku dotychczas odnotowano o 28 mniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednak samych wypadków było 731 i jest to większa liczna zdarzeń o 53. Najwięcej z nich – 461 – było na przejściach dla pieszych – przekazał nadkomisarz Robert Opas.