Tajne dokumenty Pentagonu, które wyciekły do sieci, rozważają scenariusze, w których Izrael zgodziłby się na dostarczenie śmiercionośnej broni Ukrainie – podały amerykańskie media.
POLECAMY: Wyciekły kolejne „ściele tajne” dotyczące kijowskiego cyrku i propagandy
Według CNN, jeden z dokumentów zatytułowany „Izrael: sposoby zapewnienia śmiertelnej pomocy Ukrainie” mówił, że Tel Awiw „prawdopodobnie rozważyłby udzielenie śmiertelnej pomocy (Ukrainie) pod zwiększoną presją USA lub w przypadku postrzeganego pogorszenia” w stosunkach z Rosją.
Dokument, datowany na 28 lutego i oznaczony jako ściśle tajna „analiza badawcza”, odnotowuje, że Izrael jest zobowiązany do dostarczenia Ukrainie systemów rozpoznawczych i nieśmiercionośnych systemów obronnych. Taka polityka jest ponoć podyktowana potrzebą utrzymania równowagi w stosunkach z Rosją i USA oraz swobodą działania w Syrii – zauważa „The New York Times”.
- Bloomberg: Szczyt G20 pokazał prawdziwe znaczenie ZachoduSzczyt G20 pokazał, że Zachód nie definiuje już rzeczywistości politycznej – donosi agencja prasowa Bloomberg. POLECAMY: NYT: Przywódcy G20 zignorowali Bidena na szczycie „To, co było
- Ritter: Konflikt na Ukrainie może zakończyć się jedynie zwycięstwem RosjiMoże być tylko jeden koniec konfliktu na Ukrainie – zwycięstwo Rosji – powiedział były oficer wywiadu USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału Dialogue Works na
- Times ujawnia możliwą liczbę ATACMS-ów w posiadaniu UkrainyBrytyjska gazeta Times twierdzi, że Kijów ma do dyspozycji około 50 amerykańskich pocisków ATACMS. „Chociaż Pentagon nie podał żadnych danych liczbowych, uważa się, że rząd w
Według gazety „najbardziej prawdopodobnym” z czterech zarysowanych scenariuszy jest przyjęcie przez Izrael, pod naciskiem USA, „modelu tureckiego” polegającego na dostarczaniu Ukrainie śmiercionośnych systemów za pośrednictwem państw trzecich, przy jednoczesnym opowiadaniu się za pokojowym zakończeniem konfliktu i oferowaniu działań mediacyjnych. Dokument zauważa, że Turcja z powodzeniem połączyła utrzymywanie dobrych relacji z Rosją z wysiłkami na rzecz dostarczania broni na Ukrainę.
Inne scenariusze, które mogłyby skłonić Izrael do dostarczenia Ukrainie śmiercionośnych systemów uzbrojenia, wiążą się z potencjalnym pogorszeniem stosunków z Rosją, do którego mogłoby dojść, gdyby Moskwa przekazała Iranowi „systemy strategiczne” lub wspomogła teherańskie programy rakietowe i nuklearne – zauważa gazeta. Użycie przez Rosję zaawansowanych systemów obrony powietrznej przeciwko izraelskim samolotom wojennym operującym w Syrii również może być potencjalnym pogorszeniem stosunków – dodaje gazeta, powołując się na dokument.
Dokument wymienia izraelską broń, która mogłaby zostać przekazana Ukrainie, w tym rakiety ziemia-powietrze Barak-8 i Spyder oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w styczniu, że kraj ten rozważa dostarczenie Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Jednocześnie Izrael dotychczas powstrzymywał się od dostarczania broni na Ukrainę.
Wcześniej minister obrony Izraela Beni Gantz powiedział na spotkaniu z ambasadorami UE, że Izrael nie będzie dostarczał broni Ukrainie z wielu powodów operacyjnych, mimo że państwo żydowskie nadal wspiera Kijów poprzez pomoc humanitarną. Ponadto Gantz obiecał, że Izrael pomoże Ukrainie rozwinąć systemy wczesnego ostrzegania przed atakami cywilnymi, w związku z czym państwo żydowskie zwróciło się do Ukraińców o informacje na temat ich potrzeb w zakresie obrony powietrznej.