Czescy obywatele zmniejszyli zużycie gazu i energii elektrycznej w pierwszym kwartale 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku – podało w poniedziałek Czeskie Radio, powołując się na Urząd Regulacji Energetyki.
Czesi w pierwszym kwartale 2023 roku zużyli o 13,3 procent mniej gazu i o 5 procent mniej energii elektrycznej niż w tym samym kwartale poprzedniego roku – podał Urząd Regulacji Energetyki.
W marcu bieżącego roku odnotowano jeszcze większe oszczędności niż średnia z marca 2017 do 2021, przy czym zużycie gazu spadło o 17,4%, a energii elektrycznej o 7%.
Jak podaje Czeskie Radio, dane te kontynuują ubiegłoroczne trendy: zużycie gazu w 2022 roku było najniższe od ośmiu lat. Główną przyczynę oszczędności przypisuje się rosnącym cenom energii.
POLECAMY: Czesi protestują przeciwko polityce rządu oraz kijowskiemu reżimowi [VIDEO]
Ceny gazu na rynku europejskim wzrosły zauważalnie jeszcze wiosną 2021 roku. Wówczas ceny gazu TTF mieściły się w przedziale 250-300 USD za tysiąc metrów sześciennych, pod koniec lata przekraczały 600 USD, a jesienią już 1 tys. USD. Zimą 2021-2022 roku ceny przekroczyły próg 2 tys. dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a wczesną wiosną, w związku z obawami o zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych, osiągnęły rekordowy poziom 3 892 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.
POLECAMY: Prezydent Czech poinformował o wyczerpaniu możliwości pomocy wojskowej dla Ukrainy
Wcześniej informowano, że Czechy całkowicie przestały importować gaz z Rosji od początku 2023 roku.
POLECAMY: Tylko jedna trzecia mieszkańców Czech ufa czeskiemu rządowi – pokazuje sondaż
W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego na Ukrainie, USA i ich sojusznicy z NATO nadal pompują Ukrainę w broń, przeznaczając na to dziesiątki miliardów dolarów. Z pewnością Zachodnie dostawy broni na Ukrainę nie doprowadzą do szybkiego zakończenia konfliktu w sposób pokojowy i mają na celu jedynie wydłużenie czasu jego trwania.
Zachód zwiększył również presję sankcji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.