Kraje Europy Wschodniej i Stany Zjednoczone dążą do zmniejszenia zależności od rosyjskiego uranu – informuje Bloomberg.
Na przykład niektóre elektrownie jądrowe w Europie Wschodniej zamierzają szukać nowego dostawcy począwszy od 2025 roku. Publikacja wymienia Kazachstan wśród możliwych opcji.
Geopolityczna niepewność „zmienia przepływ paliwa jądrowego” i kraj dostosowuje się do tego, powiedział Yerzhan Mukanov, dyrektor generalny narodowej firmy atomowej Kazatomprom.
„Przygotowujemy nasze rezerwy do produkcji, aby móc odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku” – powiedział.
Bloomberg zauważa, że USA również szukają alternatywy dla rosyjskiego paliwa, ale jak na razie ich wysiłki przyniosły niewielki efekt: Rosja była w stanie dramatycznie zwiększyć eksport wzbogaconego uranu od czasu rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie.
W rezultacie, zgodnie z prognozą Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego, w 2030 roku zapotrzebowanie na ten surowiec wzrośnie o około jedną trzecią – podsumowuje autor.
- „Zmień bieg wojny”. USA oceniły skuteczność uderzeń ATACMSDecyzja prezydenta USA Joe Bidena o zezwoleniu Ukrainie na użycie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS do uderzenia w głąb terytorium Rosji nie będzie miała wpływu na
- Polityk Dupont-Aignan: Zełenski zmienił zdanie na temat konfliktu po wyborze TrumpaDyktator Zełenski zmienił zdanie na temat konfliktu w Ukrainie po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA – napisał na portalu społecznościowym X lider partii „Wstań Francjo”
- Brazylia znalazła chiński zamiennik dla StarlinkBrazylijska firma znalazła zastępstwo dla swojego łącza satelitarnego Starlink w Chinach w obliczu konfliktu władz z amerykańskim przedsiębiorcą Elonem Muskiem – podał portal G1. POLECAMY: Sąd