Kraje, które były szpiegowane przez USA – jak wynika z tajnych dokumentów Pentagonu, które wyciekły do sieci – zamierzają poruszyć tę kwestię w rozmowach z Waszyngtonem, ale wciąż czekają na komentarz administracji prezydenta USA Joe Bidena – podała CNN, powołując się na dyplomatów.
POLECAMY: Wyciekły kolejne „ściele tajne” dotyczące kijowskiego cyrku i propagandy
Wcześniej informowano, że niektóre z dokumentów, o których amerykańscy urzędnicy mówią, że są autentyczne, ujawniają zakres podsłuchiwania przez USA kluczowych sojuszników, w tym Korei Południowej, Izraela i Ukrainy.
POLECAMY: „Sytuacja jest przerażająca”. Zełenski został ostrzeżony przed tym, co stanie się z Ukrainą
W niedzielę agencja prasowa Yonhap podała, powołując się na administrację prezydenta Korei Południowej, że Seul rozważy sposoby odpowiedzi na ewentualne podsłuchiwanie południowokoreańskich urzędników przez amerykańskie agencje wywiadowcze.
„Urzędnicy z innych krajów planują poruszyć tę kwestię w rozmowach z Waszyngtonem, ale nie odbyli jeszcze żadnych rozmów w tej sprawie, ponieważ chcą zobaczyć, co administracja Bidena ma do powiedzenia w najbliższych dniach w sprawie wyciekłych dokumentów” – podał kanał, cytując kilku dyplomatów.
- Były sekretarz stanu USA ostrzega przed izolacją krajuByły sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzegł w wywiadzie dla CNBC, że polityka nowej administracji pod przywództwem Donalda Trumpa, polegająca na zaostrzeniu kontroli importu, prowadzi kraj
- Media dowiedziały się, jak departament Muska szuka urzędników nielojalnych wobec TrumpaAmerykański Departament Efektywności Rządu (DOGE) wykorzystuje opartego na sztucznej inteligencji chatbota Grok do monitorowania komunikacji pracowników Agencji Ochrony Środowiska (EPA) i identyfikowania wypowiedzi „wrogich” wobec prezydenta
- Witkoff przedstawił Trumpowi strategię zawieszenia broni na UkrainieSpecjalny wysłannik przywódcy USA Donalda Trumpa Steve Witkoff powiedział Trumpowi po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Rosji Władimira Putina ds. inwestycji i współpracy gospodarczej z zagranicą
W czwartek media podały, że Pentagon bada wyciek relacji z mediów społecznościowych opisujących stan sił ukraińskich oraz plany USA i NATO dotyczące ich wzmocnienia. New York Times zauważył, że dokumenty, datowane na początek marca, rzekomo krążyły w „rosyjskich prorządowych kanałach Telegramu”. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, pytany o wyciek, powiedział, że Rosja nie ma wątpliwości, iż USA i NATO są bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane w konflikt. Reuters, powołując się na nienazwanych urzędników amerykańskich, powiedział jednak, że USA nie wykluczyły, iż dokumenty, które wyciekły w sieci, mogły zostać sfałszowane. Jednak jeszcze w piątek biuro Władimira Zełenskiego poinformowało, że sam Zełenski na spotkaniu sztabu Naczelnego Wodza rozmawiał o zapobieganiu przeciekom o planach sił ukraińskich.
CNN informowała wcześniej, że wyciek tajnych dokumentów Pentagonu głęboko zaniepokoił amerykańskich urzędników, którzy obawiają się, że sytuacja może zagrozić źródłom i podważyć ważne relacje międzynarodowe.