Komisja Sejmowa oceniła wnioski o uchylenie immunitetu Borysa Budki z partii PO oraz Joanny Muszy z partii Polska 2050, które zostały przedstawione w związku z zarzutami wobec nich. Natomiast wnioski dotyczące pociągnięcia do odpowiedzialności karnej posłów z partii PiS: Joanny Lichockiej, Piotra Glińskiego, Mariusza Błaszczaka, Pawła Szefernakera i Jacka Żalka zostały odrzucone przez komisję. Wszystkie wnioski były rozpatrywane przez Sejmową komisję regulaminową, spraw poselskich i immunitetowych w środę.
Za co posłowie PiS mieli stracić immunitet?
Posłowie PiS mieli stracić immunitet z powodu nawoływania do nienawiści poprzez udostępnienie na Twitterze spotu wyborczego „Bezpieczny samorząd”, który wywoływał według wnioskodawcy uczucia wrogości, braku akceptacji i złości w stosunku do uchodźców. Z kolei poseł Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej mógłby stracić immunitet z powodu wypowiedzi sprzed trzech lat, w której stwierdził, że sędziowie działają na polecenie ministra sprawiedliwości.
Ostateczna decyzja w sprawie utraty immunitetu będzie należeć do Sejmu. Natomiast poseł Joanna Mucha (Polska 2050) może stracić immunitet z powodu organizacji koncertu Madonny, za co prokuratura chce postawić jej zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w czasie, kiedy była ministrem sportu i turystyki.
Z informacji PK wynika, że warszawscy śledczy zamierzają przedstawić poseł zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w czasie, kiedy sprawowała funkcję ministra sportu i turystyki. Według prokuratury rezultatem jej działań była utrata przez Skarb Państwa co najmniej 4,7 mln w związku z organizacją koncertu piosenkarki Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2012 r.
„Jako minister sportu Joanna Mucha zatwierdziła wypłatę na organizację koncertu ponad 5,9 mln zł z rezerwy celowej resortu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012. Podjęła taką decyzję, choć zgodnie z prawem środki z rezerwy celowej mogły być wydane wyłącznie na cel określony w rezerwie, a do kompetencji Ministra Sportu i Turystyki nie należało organizowanie koncertów muzyki rozrywkowej” – wskazuje prokuratura.
Opinie komisji nie oznaczają jeszcze utraty bądź zachowania immunitetu. O tym ostatecznie zadecyduje Sejm.