Pracownicy kolei i związkowcy protestujący przeciwko reformom emerytalnym zajęli budynek grupy LVMH (LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton) w Paryżu.
POLECAMY: Francuzi walczą z policją. Kolejny dzień strajków w związku z reformą emerytalną
Ponad stu kolejarzy i związkowców przybyło w czwartek do budynku francuskiego producenta dóbr luksusowych LVMH (LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton) w 8. dzielnicy Paryża. Aktywistom udało się wejść do środka. Tam rozwinęli transparent z napisem „Reforma do śmieci, nie poddamy się!” i zaczęli skandować hasło „Strajk, blokada, Macron, wynocha!” oraz palić pochodnie.
POLECAMY: Louis Vuitton odpowiada na krytykę za eksponowanie „prorosyjskich” symboli
W czwartek rano Generalna Konfederacja Związków Zawodowych i Solidarności zorganizowała wiec pracowników kolei i energetyki przed Gare de Lyon, skąd udali się pod biura LVMH.
W zeszłym tygodniu, po akcji na Gare de Lyon, skierowali się do budynku wielkiej międzynarodowej firmy inwestycyjnej Black Rock w Paryżu. Kolejarzom udało się wejść do budynku, gdzie urządzili wiec, skandując do megafonu hasło demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej „Jesteśmy tu, jesteśmy tu!” i podpalając pochodnie.
Francja organizuje w czwartek 12. ogólnokrajową demonstrację przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Od stycznia Francja zorganizowała już 10 ogólnokrajowych demonstracji przeciwko reformie. Większość z nich zgromadziła ponad milion uczestników. Rekord padł 7 marca, gdy według danych MSW w protestach wzięło udział 1,28 mln uczestników.
Konfederacja Pracy (CGT) naliczyła 3,5 mln uczestników. Demonstranci starli się z policją, doszło do pogromów i zamieszek.
16 marca premier Francji Elisabeth Born wykorzystała art. 49.3 konstytucji, aby przeforsować bez głosowania w parlamencie projekt ustawy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat, co doprowadziło do nasilenia protestów w kraju. 14 kwietnia francuska Rada Konstytucyjna ma wydać decyzję w sprawie zgodności projektu ustawy z obowiązującym w kraju prawem. Jeśli zostanie ona zatwierdzona, ustawa wejdzie w życie 1 września.