38% Ukraińców, którzy pod pozorem „wojny” najechało nasz kraj i korzystają z bezpodstawnie przyznanych im praw między innymi do zasiłków socjalnych, chce zostać w Polsce i nie wracać na Ukrainę. Dodatkowo, kolejne 7% planuje opuścić Polskę i osiedlić się w innym kraju.
POLECAMY: Biedni Ukraińcy stanowią największą grupę cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania
Według informacji podanych przez portal Censor.Net, wyniki marcowego badania agencji pracy Gremi Personal wskazują, że 38% Ukraińców, którzy opuścili kraj z powodu wojny, chce pozostać w Polsce i nie wracać na Ukrainę, a kolejne 7% planuje osiedlenie się w innym kraju. Warto zauważyć, że w październiku 2022 r. agencja przeprowadziła podobne badanie, w którym tylko 17% Ukraińców planowało pozostać w Polsce i nie wracać na Ukrainę.
Według informacji z marca, 55% Ukraińców przebywających w Polsce planowało powrót na Ukrainę, z czego większość, czyli 82%, zamierzała powrócić dopiero po zakończeniu wojny. W poprzednim badaniu, przeprowadzonym pół roku wcześniej, 26,5% Ukraińców zdecydowanych na definitywny powrót deklarowało, że zrobi to po wojnie, 22,4% planowało powrót w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a 35% zamierzało pozostać w Polsce przynajmniej przez rok.
Jednocześnie, jak wyjaśniła dyrektor działu rekrutacji Gremi Personal, Anna Jobolda, niektórzy Ukraińcy nie mają już dokąd wracać, zwłaszcza ci ze wschodniej i południowej części Ukrainy, gdzie domy zostały zniszczone przez rosyjskich okupantów. Wielu z nich zaczęło już się adaptować w Polsce, znalazło pracę i posłało swoje dzieci do polskich szkół. Niektóre kobiety zbudowały związki z Polakami i nie chcą się już rozwodzić.
W całej wypowiedzi Pani Anny brakuje jednak kontekstu, że mieszkańców wschodniej Ukrainy jest w Polsce jak na lekarstwo, ponieważ Polskę zalała głównie fala cwaniaków z Zachodu.
POLECAMY: Ukraińcy ukryli przed celnikami 7 mln hrywien. KAS ukarał ich wysokimi mandatami
Warto zauważyć, że agencja Gremi Personal wskazuje, że otwieranie ukraińskich biznesów w Polsce ma również duży wpływ na plany Ukraińców dotyczące pozostania w kraju. Od drugiej połowy 2022 roku otwarto ponad 10 tysięcy firm prowadzonych przez Ukraińców, które zatrudniają wiele osób z tego kraju.
Niektórzy wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy na Ukrainie zostali zmuszeni do pracy tymczasowej, zdecydowali się na przeprowadzkę do Polski, gdzie znaleźli dobre stanowiska i otrzymują polskie pensje.
Według marcowego sondażu tylko 10% Ukraińców nie chce uczyć się języka polskiego, kolejne 10% potwierdziło, że zna już ten język prawie doskonale, 30% potrafi swobodnie się porozumiewać, a 50% jest w trakcie nauki, ale przyznaje, że jest to dla nich trudne.
POLECAMY: Ukraińcy założyli w Polsce tysiące firm. Jaką działalnością się zajmują?