W marcu 2023 roku inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 16,1% w porównaniu do poprzedniego roku. Dane te zostały przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i są nieznacznie niższe niż wcześniejszy szacunek, który wynosił 16,2%.
Mimo że odczyt jest niższy, to inflacja wciąż pozostaje bardzo wysoka. Jednakże, pozytywną informacją jest to, że inflacja CPI zaczyna spadać po osiągnięciu szczytu. Niestety, wskaźnik rozpędzenia miesięcznego (momentum) pozostaje wciąż wysoki. Dodatkowo, analitycy uważają, że w marcu wzrosła także inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen energii i żywności.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1 proc. (przy wzroście cen towarów – o 17,1 proc. i usług – o 13,3 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc. (w tym towarów – o 1,2 proc. i usług – o 0,8 proc.) – podał GUS w komunikacie.
Wciąż szybko drożeje żywność. W porównaniu z marcem 2022 r. – o 24,6 proc. Dużą dynamikę cen zaobserować można w kategoriach: mieszkania – o 18,5 proc., rekreacja i kultura – o 16,4 proc. oraz restauracje i hotele – o 16,9 proc. W efekcie wpłych tych składowych na ogólny wskaźnik inflacji wyniósł odpowiednio: 5,90 p. proc., 4,60 p. proc., 1,00 p. proc. i 0,85 p. proc.
W ujęciu miesięcznym żywność podrożała o 2,3 proc.
„Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt”
Wstępne prognozy analityków przed publikacją ostatecznych danych zakładały, że inflacja w marcu 2023 roku wyniesie 15,8 proc. Ostateczne dane GUS potwierdziły, że inflacja wzrosła do 16,1 proc., co wciąż jest bardzo wysokim wynikiem. Mimo że spadek jest niewielki, analitycy nie traktują go jako zbyt optymistycznego, ponieważ inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) wciąż pozostaje na wysokim poziomie. Inflacja bazowa jest mniej podatna na sezonowe wahania cen i odzwierciedla bardziej ogólną sytuację gospodarczą w kraju.
„Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt. Za sprawą wysokiej bazy odniesienia czynników niebazowych inflacja CPI w marcu mocno obniżyła się do 16,2 proc. rok do roku. Ale inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła do ok. 12,2 proc. Momentum inflacyjne pozostaje wysokie, miesiąc do miesiąca wzrost o 1,1 proc.” – wskazywali pod koniec marca np. analitycy banku Pekao SA.