Darmowe laptopy dla uczniów IV klas. Od kiedy i na jakich zasadach?

Korzystanie z nowoczesnych technologii w edukacji jest obecnie bardzo ważne, ale nie wszyscy uczniowie mają dostęp do odpowiedniego sprzętu z powodów finansowych. W zeszłym roku rząd wyposażył około 218 tysięcy uczniów z terenów wiejskich w komputery.

Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie tego przedsięwzięcia dla zapewnienia równych szans w edukacji dla wszystkich dzieci, niezależnie od miejsca zamieszkania i sytuacji finansowej ich rodzin.

– Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać – mówił premier na wtorkowej konferencji prasowej. – Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom

Tym razem bezpłatne laptopy otrzymają dzieci rozpoczynające naukę w 2023 roku naukę w IV klasie. Szef rządu podkreślił, że jest to „jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej”.

– Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (…). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Na jakich zasadach uczniowie otrzymają bezpłatne laptopy? Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznaczył, że „komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia”.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że sprzęt komputerowy będzie przekazany uczniom z IV klas szkół podstawowych, ponieważ taki wybór został podyktowany rekomendacją ekspertów, którzy stwierdzili, że w tej klasie dzieci posiadają już wystarczające podstawy, aby łatwiej wdrożyć je w korzystanie z urządzeń elektronicznych.

W programie „Siódma 9” Janusz Cieszyński zapewnił, że zostaną wprowadzone przepisy, które uniemożliwią odsprzedaż komputerów, przekazanych uczniom w ramach programu.

– Zaproponujemy w projekcie ustawy rozwiązania, które będą zapobiegały ewentualnej możliwości sprzedaży tego sprzętu. Trzeba się tak zabezpieczyć, że gdyby ktoś chciał sprzedać laptop na czarnym rynku, jego wartość byłaby bliska zeru – zaznaczył.

Trwa przetarg. Jakie laptopy otrzymają uczniowie?

19 kwietnia 2023 roku rozpoczął się przetarg na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów.

– To jest największy tego typu przetarg na świecie. Prawie 400 tys. sztuk laptopów dla edukacji, dla uczniów czwartych klas – mówił Janusz Cieszyński. – Wynegocjowaliśmy, by trafiły do każdej szkoły w Polsce i każdy czwartoklasista będzie miał szansę otrzymać taki sprzęt. Dzięki zmianom, które wprowadziliśmy, trafią także do uczniów szkół niepublicznych.

Firma x-kom sp. z o.o. zaproponowała najlepszą ofertę w przetargu na laptopy dla szkół, proponując model ASUS ExpertBook B1502CBA w cenie brutto 2952 zł. Informacja ta została podana przez Łukasza Kasprowicza, rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki, który także wyjaśnił, że oferty przetargowe są jawne i dostępne do wglądu. Według planów, laptopy mają zostać dostarczone do szkół wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

– Wynegocjowaliśmy, by trafiły do każdej szkoły w Polsce i każdy czwartoklasista będzie miał szansę otrzymać taki sprzęt. Dzięki zmianom, które wprowadziliśmy, trafią także do uczniów szkół niepublicznych – podkreślił Cieszyński.

Bezpłatny sprzęt dla nauczycieli i uczniów z innych klas?

Zapowiedziany został także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku następnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.

– Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Plany potwierdził Przemysław Czarnek, który 29 stycznia w rozmowie z Polsat News stwierdził, że po zakończeniu naboru dla uczniów laptopy trafią także do nauczycieli. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji zakłada wyposażenie edukatorów w ponad 400 tys. laptopów.

Program Laboratoria Przyszłości wspiera i poszerza kompetencje cyfrowe 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch lat na modernizację szkół wydano 5 mld zł. Podkreślił, że oprócz Laboratoriów Przyszłości realizowany jest także program uzupełniający – Mobilne Laboratoria Przyszłości.

Zwrócił też uwagę, że jeśli w szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to wina władz i dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków z 2790 gmin zostało rozpatrzonych. Warto zauważyć, że w programie Laboratoria Przyszłości uczestniczyło 14 000 szkół, 200 000 nauczycieli i 3 miliony uczniów.

Komputery będą grawerowane

W specyfikacji dotyczącej warunków zamówienia sprzętu opublikowanego przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej pojawił się warunek, że na każdym orle oraz napisie „Rzeczpospolita Polska” musi zostać wygrawerowane. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyjaśniał w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna, że celem takiego zabezpieczenia jest utrudnienie odsprzedaży komputerów.

Cieszyński podkreślił, że rząd będzie szeroko informował o istnieniu tego zabezpieczenia, aby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który został przeznaczony dla dzieci. Oznaczenie sprzętu takim znakiem umożliwi szybsze wykrycie, czy dany sprzęt jest rządowy i czy został sprzedany bez zgody władz, co pozwoli na bardziej skuteczną walkę z nielegalnym rynkiem sprzętu komputerowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

  1. Kolejny glupi pomysł. Wyrzucanie pieniędzy, dzieci nie takie sprzety mają , zresztą czym się różni dziecko idące do 4 klasy od dziecka idącego do 5? Ten dostanie a ten nie, chory ten program tak samo jak chory jest ten rząd

Napisz Komentarz

Exit mobile version