„Nature Biotechnology” informuje, że naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali mobilne urządzenie do drukowania szczepionek, co mogłoby umożliwić dotarcie do większej liczby osób.
Wielu regionach świata prowadzenie akcji szczepień może być utrudnione ze względu na konieczność utrzymywania większości szczepionek, w tym nowych szczepionek RNA, w niskiej temperaturze oraz potrzebę posiadania specjalistycznego personelu, strzykawek i igieł. Jednak naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali mobilną drukarkę szczepionek, co może stanowić potencjalne rozwiązanie tego problemu.
Mobilna drukarka szczepionek opracowana przez naukowców z MIT wytwarza plastry z mikroigłami wypełnionymi szczepionką, które można przechowywać przez wiele miesięcy w temperaturze pokojowej. Plastry te po nałożeniu na skórę uwalniają szczepionkę bez konieczności wykonywania tradycyjnego zastrzyku. Urządzenie może być rozbudowane i produkować setki dawek szczepionek dziennie.
Ana Jaklenec z Koch Institute for Integrative Cancer Research na MIT wyraża nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli produkować szczepionki na żądanie. W przypadku wybuchu epidemii, na przykład eboli, w danym regionie, kilka mobilnych drukarek szczepionek mogłoby zostać wysłanych, aby zaszczepić ludzi w tej lokalizacji.
Naukowcy udowodnili, że mobilną drukarkę szczepionek można wykorzystać do produkcji termostabilnych szczepionek RNA Covid-19. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że szczepionki te generują odpowiedź immunologiczną porównywalną do odpowiedzi uzyskanej za pomocą tradycyjnych zastrzyków RNA. Atrament używany do drukowania mikroigieł zawierających szczepionkę zawiera cząsteczki szczepionki RNA, które są zamknięte w nanocząsteczkach lipidowych, co pozwala na zachowanie stabilności przez długi czas.
Atrament wykorzystywany do drukowania mikroigieł zawiera również polimery, które pozwalają na łatwe uformowanie odpowiedniego kształtu mikroigieł i utrzymanie ich stabilności przez wiele tygodni lub miesięcy, nawet przy przechowywaniu w temperaturze pokojowej lub wyższej. Naukowcy odkryli, że połączenie 50/50 poliwinylopirolidonu i alkoholu poliwinylowego, które są powszechnie stosowane do formowania mikroigieł, daje najlepszą kombinację sztywności i stabilności.
Ramię robota drukarki wstrzykuje tusz do form mikroigłowych, a komora próżniowa znajdująca się pod formami zasysa tusz do końcówek igieł. Obecny prototyp może wyprodukować 100 dawek w ciągu 48 godzin, ale przyszłe wersje mogą być zaprojektowane z myślą o większej wydajności.