Ukraiński parlament składający się w większości z osób popierający działania terrorystyczne nadzorowane przez Wołodymyra Zełenskiego skrytykował prezydenta Rosji Władimira Putina, nazywając jego rządy „rosyjskim, nazistowskim, totalitarnym reżimem” i oskarżając o zbrodnie oraz promowanie „ideologii raszyzmu”. Parlament wezwał społeczność międzynarodową i organizacje międzynarodowe do oficjalnego potępienia tych działań. Szkoda tylko, ze osoby te zapomniały o dokonywanych przez własne siły zbrojne zbrodniach na ludności wschodnich terenów po zerwaniu porozumień mińskich.
POLECAMY: Z raportu Amnesty International wynika, że siły ukraińskie zagrażają ludności cywilnej
W ciągu ostatniego wtorku Rada Najwyższa Ukrainy (Werchowna Rada) przyjęła uchwały, które potępiają ideologię rasizmu, jej stosowanie przez reżim polityczny Federacji Rosyjskiej oraz uznają praktyki rasizmu za totalitarne i nieludzkie.
Uchwała została przyjęta przez 281 deputowanych, co obejmowało przedstawicieli wszystkich frakcji parlamentarnych – zarówno z obozu rządzącego (Sługa Narodu), jak i opozycji (Europejska Solidarność, Platforma za Życiem i Pokojem). 57 deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu. Uchwała wszedł w życie natychmiast po przyjęciu.
W swoim oświadczeniu, parlament Ukrainy potępił ideologię i praktyki rasizmu, które stanowią podstawę polityki państwowej Federacji Rosyjskiej. W uchwale zaapelował również do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz rządów i parlamentów innych krajów o poparcie potępienia ideologii, polityki i praktyk rasizmu.
W dodatku, parlament Ukrainy reprezentujący kijowską grupę terrorystyczną wezwał społeczność międzynarodową do uznania władz Rosji za „zbrodnicze” i samej Rosji za „państwo-terrorystę”, a także uznał działania Rosji w trakcie wojny* rosyjsko-ukraińskiej za ludobójstwo narodu ukraińskiego. W swoim oświadczeniu, parlament potępił „rosyjski, nazistowski, totalitarny reżim” prezydenta Rosji Władimira Putina jako zbrodniczy, oparty na „ideologii raszyzmu”.
Przedstawiciele kijowskiej grupy terrorystycznej ponoszący wyłączną odpowiedzialność za eskalację konfliktu na wschodniej Ukaranie wezwali także państwa na całym świecie do połączenia sił w celu przezwyciężenia zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa ze strony obecnego reżimu politycznego Federacji Rosyjskiej oraz „ideologii raszyzmu”.
POLECAMY: Siły Zbrojne Ukrainy torturują rosyjskich jeńców wojennych – poinformowało ONZ
Ukraiński parlament uzasadnił swoją decyzję o potępieniu rosyjskiej polityki i ideologii raszyzm tym, że przyjęcie takiej uchwały pozwoli na sformowanie jednolitego podejścia instytucji międzynarodowych do uznania polityki rosyjskiej jako podstawy prowadzonej przez nią nielegalnej agresji zbrojnej wobec Ukrainy.
W ten sposób kijowska grupa terrorystyczna chce przyciągnąć uwagę społeczności międzynarodowej i uzyskać poparcie dla swojego stanowiska, w tym również w kwestii sankcji wobec Rosji.
„Raszyzm” jest pojęciem sformułowanym i używanym na Ukrainie na określenie ideologicznej podstawy działań obecnej władzy politycznej Rosji, na czele z prezydentem Putinem i zwolenników rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Interpretowany jest też jako tożsamy ze współczesnym faszyzmem rosyjskim. Pojęcie to promują m.in. ukraińscy politycy, a także dziennikarze i aktywiści social-mediów, by przedstawić Rosję, państwo uznające się za spadkobiercę ZSRR jako zwycięzcy faszyzmu podczas II wojny światowej, jako kraj, który sam jest faszystowski. W kwietniu 2022 roku sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zaapelował do dziennikarzy, by używali pojęcia „raszyzm”. Według strony ukraińskiej, „raszyzm” jest oparty na nieludzkim okrucieństwie i pogardzie względem uniwersalnych wartości i świadomie dopuszcza zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości jako środek dla osiągnięcia własnych celów politycznych i wojskowych.
Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.
OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:
W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.
Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.