Prezydent Andrzej Duda podpisał poprawkę do ustawy, która reguluje obowiązki przedsiębiorców w zakresie zarządzania wybranymi rodzajami odpadów oraz wprowadza opłatę produktową mającą na celu ograniczenie stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych – donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
POLECAMY: Obowiązkowa kaucja za plastikowe butelki. Wiadomo od kiedy zacznie obowiązywać
Podpisana ustawa jest wdrażaniem unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofania z rynku niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, wprowadzonych w ramach dyrektywy dotyczącej jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (Single Use Plastic Directive – SUP). Celem tej dyrektywy jest zmniejszenie negatywnego wpływu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko oraz promowanie zrównoważonej gospodarki odpadami.
Nowelizacja wprowadza obowiązek czytelnego oznakowania na opakowaniach produktów jednorazowego użytku z plastiku oraz informowania konsumentów o szkodliwym wpływie tych produktów na środowisko. Obowiązek ten będzie dotyczył produktów takich jak podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne oraz kubki na napoje – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Nowela wprowadza zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych oraz produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Zgodnie z tą zmianą, zakaz ten będzie dotyczył produktów takich jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.
Nowe przepisy wprowadzają również opłatę, wynoszącą maksymalnie 1 zł, za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom, takie jak opakowania do napojów czy żywności.
Punkty handlowe będą zobowiązane do zapewnienia klientom alternatywy dla jednorazowych kubków z plastiku, oferując produkty z materiału podlegającego biodegradacji lub wielokrotnego użytku. Ponadto, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku będą musieli ponosić opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych, mających na celu ograniczenie stosowania plastiku.