Europejska Unia wprowadza nowe przepisy dotyczące prawa jazdy dla kierowców, którzy skończyli 65 lat. Według tych przepisów, osoby, które osiągnęły ten wiek, będą musiały regularnie przechodzić badania lekarskie, aby nadal posiadać prawo jazdy.
Badania medyczne będą obejmować badania wzroku, słuchu, koordynacji ruchowej i ogólnej kondycji fizycznej. Kierowcy będą mieli obowiązek przeprowadzać te badania co dwa lata, aby potwierdzić swoją zdolność do prowadzenia pojazdów.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez starszych kierowców. Badania medyczne pozwolą na identyfikację osób, które mają problemy zdrowotne, które mogą wpłynąć na ich zdolność do prowadzenia pojazdu.
Nowe prawo jazdy po 65. roku życia?
Komisja Europejska pracuje nad projektem o nazwie „wizja zero”, którego celem jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych i całkowite wyeliminowanie ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej. Jednym z kroków w tym kierunku jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących prawa jazdy, w tym obowiązkowych badań psychologicznych dla kierowców powyżej 65 roku życia, którzy chcą przedłużyć ważność swojego prawa jazdy.
Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że ryzyko wypadków wśród seniorów jest porównywalne z grupą wiekową 18-24 lata. Wprowadzenie zmian w przepisach ma na celu zmniejszenie ryzyka wypadków na drogach i zwiększenie bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg.
Chociaż niektórzy seniorzy mogą czuć się dotknięci wprowadzeniem nowych przepisów, należy pamiętać, że „wizja zero” ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i wyeliminowanie ofiar śmiertelnych. Zmiany te mają również na celu ujednolicenie wymagań dla kierowców we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, co powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach na terenie całej UE.
Na ten moment nie ma jeszcze żadnych gotowych rozwiązań. Natomiast kluczowym jest tutaj słowo „jeszcze”, ponieważ od dłuższego czasu trwają nad tym prace. Urzędnicy chcieliby, aby po 70. roku życia kierowcy mieli jakiś dodatkowy kurs odświeżający. Pojawia się też pomysł ujednolicenia przepisów, aby prawo jazdy było wydawane od tego czasu maksymalnie na 5 lat, z obowiązkiem okresowych badań lekarskich. Należy się spodziewać tego, że prace z tym związane będą postępować.
Seniorzy są przeciwni zmianom przepisów
Wiele osób starszych czuje się dyskryminowanych przez nowe przepisy, ponieważ uważają, że nie są gorszymi kierowcami niż młodsze osoby i wciąż są w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdy. Jednakże, badania pokazują, że starsi kierowcy są bardziej narażeni na wypadki z powodu różnych czynników, takich jak pogorszenie zdolności psychofizycznych, problemy ze wzrokiem czy słuchem.
Zdaniem ekspertów, osoby starsze powinny przystąpić do badań lekarskich i psychologicznych co najmniej raz na dwa lata. W ten sposób można sprawdzić, czy dany kierowca jest wciąż w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd. Badania te są istotne również dla samej osoby starszej, ponieważ umożliwiają wcześniejsze wykrycie chorób, które mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów.
Nowe przepisy dotyczące obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych są wprowadzane stopniowo i w zależności od wieku kierowcy. Osoby powyżej 75 roku życia będą musiały przystąpić do badań co roku, natomiast osoby między 65 a 75 rokiem życia co dwa lata. Jest to zgodne z rekomendacjami ekspertów, którzy uważają, że starsi kierowcy powinni być poddawani regularnym badaniom, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze.
Pełna zgoda?
W Komisji Europejskiej trwają prace nad projektem „wizja zero”, który ma na celu zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych w Unii Europejskiej do zera. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wprowadzenie przepisów dotyczących seniorów, którzy są często związani z wysokim procentowym ryzykiem wypadków drogowych. Zgodnie z projektem „wizja zero”, seniorzy mogą zostać objęci badaniami medycznymi i egzaminami na prawo jazdy, aby upewnić się, że są w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdy.
Zmiany te są niezbędne, ponieważ większość seniorów nigdy nie pojawi się na badaniach samodzielnie, mimo że wiedzą, że ich zdrowie może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. W wielu krajach już wprowadzono regulacje w tej sprawie, a teraz UE przymierza się do wprowadzenia bardziej jednolitych przepisów dotyczących seniorów, których przestrzeganie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Nowe prawo jazdy?
Nie wiem do końca, jakie to mają być zmiany? Czy to ma być kurs doszkalający? Z całą pewnością egzaminator zauważyłby swoje podczas krótkiej jazdy z takim seniorem. Mógłby ocenić, w jakim stopniu ten panuje nad sytuacją na drodze. Koniec końców wystarczyć mogłyby jakieś dobre, solidne badania. Badanie wzroku, słuchu, podstawowej koordynacji ruchowej – już to by pomogło. Jedno jest pewne – coś trzeba z tymi przepisami zrobić. Aktualny ich kształt jest nie do zaakceptowania.
23 komentarze
Prawo musi dotyczyć w równym stopniu wszystkich kierowców bez względu na wiek.
To po co mi PRAWO jazdy jak i tak ubezwlasnowolnicie ludzi kiedy tylko WAM się podoba.
Powracamy do kamienia łupanego.
Boso i pieszo po zakupy kiedy sił do przeniesienia zakupów jest coraz mniejsza
MOŻE PO 60 LATACH od razu EUTANAZJA. Bo już jesteśmy mniej produktywni.
WAS TO TEŻ CZEKA zacznijcie myśleć.
.
A jak se kupie osiołka I będę jeździł na zakupy to po drodze, po chodniku czy po autostradzie mogę czy nie – no fruwać łosiołek nie będzie bo mu te skrzydła jeszcze nie wyrosły
Propozycja zupełnie nie przemyślana.Teraz czekamy na zatwierdzenie przez UE eutanazji.
Skoro zagrożenie ze strony kierowców 60+ jest porównywalne z tym, jakie stwarzają kierowcy 18-24, to może tym drugim nie wydawać prawa jazdy do 25 roku życia? Brawura i brak wyobraźni jest chyba częstszym powodem wypadków.
BRAWO WIDZICIE TYLKO TYCH KTORYCH PO-WCY CHCĄ SIĘ POZBYĆ.MOZE JUŻ PODAJCIE SWOIM RODZICOM LEK USMIERCAJACY I ZAKUPCIE DLA SIEBIE BO WAS TEŻ TO CZEKA W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI.PO STOKROĆ BRAWO Popieram też eldud
Jebać pierdolonych uniarzy, ja jestem Polakiem i nie będzie mi dyktował żaden skurwiel z unii żadnych warunków. Ja do unii nie należę.
Niechaj zaczną od siebie.
Wszyscy po 65.r.życia do domu, a nie organizować życie ludzi w UE
Druga sprawa, co mogą wiedzieć o ruchu drogowym cykliści z Brukseli. ???
Najlepiej wszystkie samochody zezłomować, bo panisko rowerem jedzie.😡
Matołek koziolek
Eurokratom w głowach się przewrócą z nadmiaru pracy?nic mądrego jak fotek pory nie wymyślili a ponoć sam kwiat inteligencki tam ciężko pracuje
Tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o kasę. Każde badanie czy inny dokument to kasa wyciągana z kieszeni kierowcy 60+
A kiedy obowiązkowe badania – szczególnie psychiatryczne dla wszelkiej maści „reformatołów”?
A to bardzo trafna uwaga. Ja bym nie wydawała tej szalonej mlodziezy, maja zdrowe nogi niech z…po zakupy i do lekarza pieszo lub autobusem. To wrecz śmieszne, ze tym zabiera się prawo jazdy, ktorzy najbardzieg go potrzebuja.
To jest dyskryminacja ludzi po 60. A dyskryminacja jest niezgodna z konstytucją. Nie można dyskryminować osòb LGBT a osoby po 60 można?
Niech robią badania psychiatryczne lekarzom,pielęgniarkom,sędziom,wykładowcom,nauczycielom ,co pół roku też!
Tak, za mala odpowiedzialnosc a raczej kompletny jej brak za błędy!
Co. tak. uwzieliscie. się. na. seniorów. może. zacznijcie. obserwować. młodych. kto. robi. wypadki. tylko. młode. co. zaledwie. jeździ. samochodem. z. parę. dni. czy. tygodni. tata. kupi. fire. i. jazda. nie. słychać. tak. często. ze. seniorzy. robią. wypadki. stale. słychać. o. młodych. więc. może. rozważcie. ten. problem. a. nie. seniorow
Ciekawe. Jeśli chodzi o emerytury to każe nam się pracować do67 lat a nawet dłużej ,a kierowcami po 65 latach jesteśmy staży,nie sprawni umysłowo
Stwierdzili zagrożenie ze strony grupy wiekowej w której jest najmniej wypadków
Może się eurokołchoz wezmie za młodych ćpunów co kradną drogie auta w Niemczech i Francji. Starzy nie biorą ćpunów i są ostrożni. Jestem zdania, że za posła, senatora, europosła do 65 roku życia, bo później to tylko pije i obsikuje kąty w Brukseli.
Niech robią badania psychiatryczne posłom, europosłom, senatorom, ministrom i premierowi. To wyjdą ja-ja, bo okaże się że żaden nie może pełnić funkcji publicznych i społecznych. Szczególnie dotyczy to Brukseli.
;-(((((((
mam 80 lat i prawo jazdy .Pracując musiałem zaliczyć badanie psychotechniczne takie jak kierowca zawodowy gdyż miałem otrzymać uprawnienia do jazdy wózkami elektrycznymi ( wózki elektryczne rozwijają 20 km/h) młodzi kierowcy siadają za kierownicę samochodu i jeżdżą 200 i więcej km/h gdzie tu logika?