W odniesieniu do transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami stosuje się przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Mają one na celu zapobieganie zatorom płatniczym. Jednym z rozwiązań, które ten akt prawny zawiera, jest możliwość żądania przez wierzyciela odsetek ustawowych w przypadku wystąpienia określonych okoliczność przewidzianych w ustawie.
Kiedy należne są odsetki ustawowe?
Przepisy ustawy mają zastosowanie do umów zawieranych przez profesjonalistów, zwłaszcza przedsiębiorców, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają taką umowę w związku z wykonywaną działalnością.
Ustawa przewiduje szereg instrumentów, których celem jest zniechęcanie do opóźnień płatniczych. W szczególności:
- jeżeli strony transakcji handlowej, z wyłączeniem podmiotu publicznego będącego podmiotem leczniczym, przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel, który nie jest dużym przedsiębiorcą, może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego;
- wierzycielowi przysługują odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych za okres od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty, jeżeli wierzyciel spełnił swoje świadczenie i nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie;
- jeżeli maksymalny termin zapłaty określony w ustawie wynosi 60 dni (np. jeżeli dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty za towary lub usługi jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem jest mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca albo średni przedsiębiorca), zaś strony określiły go jako dłuższy, wierzycielowi, który spełnił swoje świadczenie, po upływie 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, przysługują odsetki ustawowe.
Wynika z tego, że szereg przewidzianych w ustawie rozwiązań opiera się na zastosowaniu przez wierzyciela odsetek ustawowych.
Wysokość odsetek ustawowych
Wysokość odsetek ustawowych została określona jako równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i dziesięciu punktów procentowych. Wyjątek dotyczy transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym. Wówczas odsetki są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych.
Wysokość odsetek ustawowych ogłaszana jest w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Obecnie, tj. w pierwszej połowie 2023 r., wynosi ona 16,75 proc. Natomiast niższa stawka, przewidziana jest dla transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym, wynosi 14,75 proc. w stosunku rocznym.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna:
- ustawa z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 711 ze zm.)
- obwieszczenie ministra rozwoju i technologii z 21 grudnia 2022 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych (M.P. z 2022 r., poz. 1263)